header

Seniorzy z radością wrócili po wakacjach do nauki - www.bogatyelblag.pl


W minioną sobotę seniorzy z UTWiON świętowali inaugurację roku akademickiego. W tym dniu świętowany był również Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To był wielki dzień ale już wkrótce wszystkich czeka solidna nauka by podnosić swoje kwalifikacje.
Nie tylko studenci PWSZ raz w roku rządzą na ulicach Elbląga. 3 października od lat zdominowany jest przez seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Nie inaczej było tym razem. Po 2 letniej przerwie spowodowanej remontami w centrum Elbląga studenci seniorzy przeszli od Urzędu Miasta przy ulicy Łączności do Teatru im. A. Sewruka gdzie rozpoczęła się uroczysta Akademia.

Podczas niej obecni byli znani przedstawiciele samorządu miasta oraz wojewódzkiego. Przez kilka godzin poza oficjalnymi wystąpieniami nie mogło zabraknąć jak zwykle pełnych humoru i urody Pań z kabaretu „Ale Babki”.

Na inauguracji dowiedzieliśmy się o jeszcze jednej ważnej rzeczy dla 2 elblążanek, które w ciągu roku akademickiego współtworzą i organizują życie seniorom w naszym mieście. Otóż Iwona Orężak, prezes UTWiON i Teresa Urban będąca pełnomocnikiem Prezydenta do spraw seniorów i członek Elbląskiej Rady Seniorów weszły w skład Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Pierwsze posiedzenie tego środowiska miało miejsce w miniony czwartek w gamchu Sejmu RP gdzie obecna była sama Pani Ewa Kopacz.

Iwona Orężak powiedziała, że Obywatelski Parlament Seniorów został powołany jako ciało doradcze, wspierające komisje do spraw polityki senioralnej funkcjonujące w Sejmie. Było to pionierskie spotkanie, podczas którego mówiliśmy o naszych potrzebach i sytuacji seniorów, o tym, że społeczeństwo się starzeje i trzeba zadbać o to, by osoby starsze godnie spędziły jesień swojego życia.

Miejmy więc nadzieję, że najbliższe lata to będzie okres udany dla wszystkich polskich seniorów do czego przysłużą się nie tylko UTWiON-y w całej Polsce ale również pomysły realizowane po wielu rozmowach Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Powodzenia i wszystkiego dobrego!

Przy okazji zachęcamy do przeczytania naszego ostatniego wywiadu z Iwoną Orężak o tym co będzie działo się w nowym roku akademickim 2015/2016.

 

http://www.bogatyelblag.pl/za-nami-otwarcie-roku-akdemickiego-utwion-seniorzy-z-radoscia-wrocili-po-wakacjach-do-nauki,55034.html