header
Aktualności

WAKACYJNY   HARMONOGRAM

CZERWIEC 2015

 1. Nordic walking – każda  środa, godz. 9:00, zbiórka przy Muszli w Bażantarni, marsz pod opieką instruktora
 1. Gimnastyka w plenerze – 22 czerwca – poniedziałek, godz. 10:00, zbiórka przy Muszli w Bażantarni, prowadzi pan K. Hryniewicz
 1. Zajęcia sportowe – każda środa od 14:00 do 16:00, organizujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Elbląg- Europa, zgłoszenia telefoniczne i informacje –tel. 536 907 483 -Katarzyna Dmowska
 1. Warsztaty kulinarne – 28  czerwca –niedziela -  organizujemy ze  Stowarzyszeniem Elbląg- Europa, zgłoszenia telefoniczne i informacje –tel. 536 907 483 -Katarzyna Dmowska
 1. Kino „Światowid” – 16 i 30 czerwca (wtorki), godz. 12:00, KINO DLA DOROSŁYCH – bilety po 10 zł do kupienia w „Światowidzie

LIPIEC 2015

 1. Nordic walking –  każda środa, godz. 9:00, zbiórka przy Muszli w Bażantarni, marsz pod opieką instruktora
 1. Zajęcia sportowe – każda środa od 14:00 do 16:00, organizujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Elbląg- Europa, zgłoszenia telefoniczne i informacje –tel. 536 907 483 -Katarzyna Dmowska
 1. Kino „Światowid” - wtorki, godz. 12:00, KINO DLA DOROSŁYCH – informacje i bilety( po 10 zł )do kupienia w „Światowidzie”

SIERPIEŃ 2015

 1. Nordic walking –każda  środa, godz. 9:00, zbiórka przy Muszli w Bażantarni, marsz pod opieką instruktora
 1. Zajęcia sportowe – każda środa od 14:00 do 16:00, organizujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Elbląg- Europa, zgłoszenia telefoniczne i informacje –tel. 536 907 483 -Katarzyna Dmowska
 1. Kino „Światowid” - wtorki, godz. 12:00, KINO DLA DOROSŁYCH – informacje i bilety( po 10 zł )do kupienia w „Światowidzie”.
 1. Wycieczka do Kopenhagi – 11 sierpnia 2015 r. (zebranie organizacyjne 5.08.2015, godz. 14:00, EUH-E  sala  08 parter)

WRZESIEŃ 2015

1. Nordic walking ,zajęcia sportowe ,kino „Światowid” - patrz jak wyżej

 

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego-3.10.2015r( sobota )

 

Wszystkich słuchaczy zapraszamy do wzięcia udziału w przemarszu spod Urzędu Miejskiego ( ul. Łączności ) o godz. 9:30.

 

Akademia w teatrze o godz 10:00

 

 

Zakończenie roku 2015/2016

 

W dniu 9 czerwca w auli EUH-E uroczyście żegnaliśmy rok akademicki 2014/2015.

Na wstępie Prezes Iwona Orężak podczas prezentacji slajdów podsumowała wydarzenia z ostatniego roku oraz liczne sukcesy naszych słuchaczy .Potem serdecznie podziękowała wolontariuszom i liderom. Ci najbardziej aktywni otrzymali dyplomy, kwiaty i książki.

W części artystycznej wystąpił uniwersytecki kabaret „Ale Babki” oraz aktorki z elbląskiego teatru, pani Marta Masłowska – Siedler i Beata Przewłocka. Jedenaście wspaniale aktorsko wyśpiewanych piosenek wprowadziło nas w relaksujący , wakacyjny nastrój .Występy artystyczne wniosły dużo pozytywnej energii i uśmiechu.

Na zakończenie słuchacze razem z kabaretem „Ali Babki” odśpiewali nasz uniwersytecki hymn. Rozstaliśmy się życząc sobie wzajemnie atrakcyjnie spędzonych wakacji.

Do zobaczenia w październiku!

 

Słuchacze Uniwersytetu zwiedzają Toruń (3.06.2015)

Zdobywanie wiedzy, to między innymi, przyjęte przez Uniwersytet cele dydaktyczne. Aktywną formą realizacji tych zadań, to turystyka, zwiedzanie ciekawych miejsc w  kraju i za granicą.

Stad też, wycieczka „z zapachem piernika” do Torunia.

Najstarsza część miasta  wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Do  zespołu tego nalezą :

Stare Miasto

Nowe Miasto (ale to stare)

Zamek krzyżacki

Króluje tu gotyk, dlatego też Toruń zwany jest „perłą północnego gotyku”

Nasza pani przewodnik oprowadzał nas po tych wspaniałościach, przybliżył historię, opowiedział legendy. Zobaczyliśmy na Starym Mieście Dwór Artusa. Dom Mikołaja Kopernika, a przed Ratuszem , jego pomnik.

Duże wrażenie zrobiła Krzywa Wieża, najbardziej znana baszta. Sprawdzaliśmy przy niej, czy jesteśmy wierni i uczciwi. Test polegał na utrzymaniu równowagi  opierając się plecami do ściany. Niestety- nikt go nie zaliczył

Dech zapierała potęga murów obronnych, poprzecinanych  bramami i basztami.

Zatrzymaliśmy się  także przy ruinach Zamku Krzyżackiego. Potężne bloki tych ruin  zrobiły niesamowite wrażenie.

Trudno wymienić wszystkie wspaniałości, które obejrzeliśmy. Czas nieubłaganie gnał do przodu.

Nie zapomnieliśmy jednak o piernikach i zapatrzeliśmy się w ciekawe piernikowe wypieki. Znaleźliśmy  także  trochę czasu, by  w ciekawej scenerii, na Starym Mieście, w ogródku  wypić kawę.

Pogoda i humory uczestnikom dopisały. Wrażenia z wycieczki pozostaną na długo.

 

Krystyna Opalińska

uczestniczka wycieczki

 

Wycieczka do Gdańska

Mieszkamy tak blisko Gdańska a jeszcze nie mieliśmy okazji zwiedzić nowo powstałych obiektów kultury i historii. To nas zmotywowało do zorganizowania 21 maja wycieczki do Gdańska dla słuchaczy Uniwersytetu.

Zwiedziliśmy Muzeum Bursztynu mieszczące się w Wieży Więziennej mieszczącej się przy ul. Przedbramie Ulicy Długiej, zostało ono otwarte w czerwcu 2006 r.

Ekspozycja została tak pomyślana, aby na poszczególnych piętrach pokazać bursztyn w różnych aspektach. Można tu poznać historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, użycie go jako kamienia magicznego, materiału badawczego i tworzywa artystycznego. Tradycyjnym metodom prezentacji towarzyszą multimedialne pokazy w specjalnie do tego celu przeznaczonych wnękach w każdej sali ekspozycyjnej. Zachwycała, szczególnie kobiety, przepiękna bursztynowa biżuteria.

Niedaleko Muzeum Bursztynu wybudowano Gdański Teatr Szekspirowski (przy ul Bogusławskiego), który oddano do użytku we wrześniu 2014 roku. Autorem projektu jest Włoch - Renato Rizzi, który drewniane wnętrze budynku umieścił w ciężkiej ceglanej bryle.

Otwierany w 3 minuty dach umożliwia pokazywanie spektakli przy świetle dziennym pod gołym niebem, tak jak to było w czasach wiktoriańskich w Anglii.  W budynku zastosowano takie rozwiązania techniczne, jak ruchomy system zapadni sceny i widowni. W zależności od położenia scen i widowni (które nie posiadają stałego miejsca) teatr może pomieści do 600 osób.

W Teatrze gościnnie występują zespoły z teatrów z kraju i zagranicy. Odbywają się tu również Gdańskie Festiwale Szekspirowskie. Teatr wywarł na słuchaczach ogromne wrażenie, jest piękny, nowoczesny inny niż znane dotąd obiekty. Mamy nadzieję wkrótce pojechać na spektakl teatralny w tym Teatrze.

Ogromne wrażenie na słuchaczach wywarło Europejskie Centrum Solidarności mieszczące się przy placu Solidarności, w pobliżu Bramy Nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców przy Stoczni. celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”. Sercem nowej siedziby ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Do prezentacji wykorzystane są tradycyjne metody ekspozycyjne, ale i najnowsze rozwiązania technologiczne. Zwiedzający obejrzą eksponaty historyczne, mają także dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe. Centrum czynne jest od sierpnia 2014 r.

Zachęcamy wszystkich, którzy nie byli z nami na tej wycieczce do samodzielnego zwiedzania tych obiektów podczas pobytu w Gdańsku. Naprawdę warto.

 

Maria Muzińska

 

Studenci U III W uczestnikami rajdu „EL­WI­RA"

„EL­WI­RA” ­ to ogólnopolski wiosenny rajd. W tym roku, to już 40­y, jubileuszowy. Rajd obejmował pięć zróżnicowanych tras, z różnych punktów startowych. Nasza grupa wystartowała z Zajączkowa. Trasa liczyła 5 km i wiodła przez malowniczą wieś Ogrodniki i piękne zespoły leśne. Metą wszystkich tras była Jelenia Dolina. Na polanie płonęło ognisko, były śpiewy, konkursy z nagrodami i ...radość. Uczestnicy rajdu otrzymali odznaki upamiętniające jubileuszowy rajd, a nasza grupa, dyplom za aktywny udział.

Pogoda dopisała – będzie co wspominać!

Krystyna Opalińska

uczestniczka Rajdu

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 20 z 33

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Aleksego, Zbigniewa, Łukasza
Jutro złóż życzenia dla : Szymona, Konstancji, Maksyma

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY