header
Aktualności

Wystawa prac malarskich słuchaczy Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.

 

Czym różni się student od emeryta? Niczym, emeryt też student! I to jaki!O ile młody żaczek wkuwa przed egzaminami i w stresie wielkim wznosi ręce do Boga, aby w łaskawości swojej pozwolił mu zaliczyć kolejny semestr, o tyle student emeryt żadnych egzaminów zdawać nie musi, a robi tylko to na co ma ochotę. I jakie studia fajniejsze?

Właśnie pod patronatem UTWiON powstała wystawa prac malarskich  artystek i artystów - amatorów, słuchaczy UTWION w Elblągu. Swoje umiejętności na co dzień rozwijają pod okiem Katarzyny Smeja-Skulimowskiej i Zbigniewa Śmiechowskiego, znanych artystów z Elbląga i Gdańska.Młodzi duchem ( wiekiem jakby mniej) obiecujacy i utalentowani artyści prezentują dzisiaj swoje najnowsze dzieła w ramach wystawy tematycznej „ Nasze ostatnie osiągnięcia”. Jak mówi przysłowie każdy nosi buławę w plecaku, co w świecie sztuki przez wielkie SZ oznacza,że kto wie, a może przyszła Tamara Łempicka lub Jacek Malczewski wyrośnie z tego grona? Być może w chwili obecnej sława owych malarek i malarzy nie dorównuje Picasso, ale przecież nie od dzisiaj wiadomo, że dobra sztuka jest jak dobre wino – z czasem jej wartość tylko wzrasta.

Wystawę prac można oglądać do końca kwietnia. Praca zbiorowa uczestników warsztatów malarskich Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu

 

I Przegląd twórczości artystycznej UTW Na Warmii i Mazurach.

15 kwietnia 2016 r. odbył się w Elblągu Przegląd Twórczości Artystycznej UTW który zorganizowany został przez nasz uniwersytet. W przeglądzie uczestniczyło 14 grup artystycznych z Morąga, Iławy, Ostródy, Giżycka, Pasłęka i Elbląga.

Przegląd miał charakter konkursu w którym artyści amatorzy – słuchacze UTW mogli zaprezentować swoje umiejętności w 3 kategoriach: piosenka, kabaret i formy teatralne.

Nasze umiejętności artystyczne oceniało Jury w składzie: Ewa Skorupska –  n-l muzyki z Państwowego Zespołu Szkół  Muzycznych w Elblągu, Ryszard Skotnicki – muzyk, Marlena Derlukiewicz – autorka podręczników do szkół podstawowych, konsultant Warmińsko Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia n-li w Elblągu.

Uczestnicy przeglądu zachwycali swoimi zdolnościami nie tylko wokalnymi ale też kabaretowymi czy oryginalnie przygotowanymi formami teatralnymi. Pani Maria Stacewicz z Morąga np. urzekła nas fantastycznie zaprezentowanym monologiem pt ”Zośka”- za który otrzymała wyróżnienie. Jury było pod wrażeniem jej umiejętności nie tylko oratorskich ale też aktorskich.

Pozostali Laureaci Przeglądu to:

w kategorii „Piosenka – Zespół wokalny”

 

  • I  miejsce  chór „Wiwat” z Iławy
  • II miejsce Zespół wokalny „Lilianki” z Ostródy
  • III miejsce Zespół wokalny „Perełki” z Pasłęka

 

w kategorii Kabaret :  I miejsce kabaret „ Ale Babki” z Elbląga, II miejsce kabaret „ Damy” z Morąga

w kategorii Formy teatralne:

 

  • I miejsce grupa teatralna „Bhavo” z Olsztyna
  • II miejsce grupa teatralna „ Ale Bóda” z Ostródy
  • III miejsce grupa teatralna „Na luzie” z Giżycka

 

Poza konkursem wystąpił nasz elbląski zespół tańca „Fantastic” który uroczym walcem rozpoczął przegląd a w drugiej części prezentacji artystycznych zaprezentował ogniste pasodoble.

Gratulujemy zwycięzcom.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom UTWION w Elblągu którzy pomagali w obsłudze całego przedsięwzięcia, łącznie z zadbaniem o to by nasi goście nie wyjechali z pustymi żołądkami.

 

 

Topienie Marzanny – Stegna 20.03.2016 r.

Zwyczaj nakazuje utopić Marzannę – boginię zimy, boginię zła. Marzanna odchodzi wraz z zimą, ustępuje miejsca zwycięskiej wiośnie przynoszącej ludziom w ciepłych promieniach nowe życie, radość, nadzieję.

W tym roku Marzanna tolerowała wcześniejsze pojawianie się pierwszych kwiatów, kwitnienie krzewów, przylot ptaków. W pewnych jednak momentach mówiła „dość” i wtedy było nam zimno, padał deszcz. Nie broniła się jednak zaciekle, nie sypała śniegiem, nie cięła wiatrem.

Nadszedł pierwszy dzień wiosny !

Topienie Marzanny obecnie nabiera zabawowego charakteru. Stąd też nasz wyjazd do Stegny. Pojechało 100 słuchaczy( w 2 autokarach). Chcieliśmy się bawić, utopić Marzannę, a z nią nasze smutki.

Towarzyszyliśmy też Morsom w kąpieli kończącej sezon, podziwialiśmy  ich przemyślne, kolorowe przebrania, wodne zabawy, hart, odporność na zimną wodę.

Spacerowaliśmy brzegiem morza i oczywiście odwiedzaliśmy kafejki z wyśmienitymi goframi lub knajpki ze smaczną rybą.

Przyszedł czas na topienie Marzanny - Morsy miały piękną, ale i nasza była wspaniała (zrobiła ją nasza koleżanka Basia Chmal-Kwiatkowska). Niestety – musiały zginąć.

Po tych atrakcjach zostaliśmy zaproszeni przez Morsów do ogniska ,

na pieczenie kiełbasek i chleb ze smalcem.  Było gwarno, wesoło. Kolorytu spotkania dodawała kapela  „Gronowiacy” z klubu seniora w Gronowa Elbląskiego. Wykonywane na różnych, przedziwnych instrumentach, skoczne melodie, podrywały nas do tańca.

W autobusie odczytano wiersz, napisany przez naszego kolegę Henryka Kamińskiego (wiersze udostępniamy na stronie UTWiON, prawy panel – zakładka wiersze). Wiersz mówi o wiośnie, o naszym wypadzie do Stegny.

Nasz Henryk, jako długoletni już Mors w drugim wierszu zachęcał nas do morsowania, przedstawiał walory i zalety kąpieli w zimnej wodzie.

Żegnając się mówiliśmy o zbliżających się wycieczkach, na które bardzo czekamy.

Krystyna Opalińska

 

Zdjęcia wykonał nasz słuchacz Bogusław Lipiński – dziękujemy.


 

 

,,4 pory roku z kobietą” to hasło przewodnie spotkania dla kobiet które odbyło się 8 marca w Bibliotece Elbląskiej im C. Norwida.

W programie wystąpiły panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Fantazja, dziewczęta z pokazem fryzur i kreacji 4 pór roku z Centrum Kształcenia Praktycznego, Kabaret ,,Ale Babki” i zespół taneczny Fantastic z UTWION w Elblągu oraz specjalnie zaproszony na tę okazję zespół wokalny „Lilianki” z UTW z Ostródy .Młodość poprzeplatana z urokiem i szlachetnością wieku dojrzałego sprawiły że ponad dwugodzinne spotkanie upłynęło niepostrzeżenie. Gwiazdą tegorocznego spotkania okazał się zespół Lilianki”. Nasi przyjaciele z Ostródy prezentując znane  piosenki z okresu lat 20 , 60 ,80 takie jak np” „Umówiłem się z nią na 9”,”Serce”,”Trojki dwie”, ”Błękitna chusteczka” i wiele innych ….. wprowadzili nas w romantyczny uroczy, nastrój.

 

W kierunku solidarności pokoleń

Różne pomysły na współpracę pokoleń mogą prowadzić do szeregu korzyści dla obu stron. Bazę do współpracy  stanowią spotkania, które pozwolą na przełamywanie barier, tworzą poczucie wspólnoty.

Stąd też powstał pomysł spotkania seniorek  Uniwersytetu z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych w Bursie nr.2 w Elblągu. Spotkałyśmy się w dniu 17 lutego, a celem naszego spotkania było zmierzenie się w grach planszowych. Zmierzenie , to za dużo powiedziane, gdyż młodzież – bardzo miłe i ładne dziewczyny, wprowadzały nas w arkana nieznanych nam gier.

Jedna z przedstawionych  gier, to Party Time. Grałyśmy w czterech grupach po cztery osoby. Jedna osoba z grupy opisywała mimiką, gestem, ruchem ciała, znane osobistości, słowa, zwierzęta, zawody. Gracze zaś, powinni  odgadnąć o jakie słowo chodzi, utrzymując się w limicie czasowym.

Na sali było gwarno, rozbrzmiewał śmiech, gdyż niektóre prezentacje były bardzo wyraziste i komiczne.Gry planszowe to nie wszystko, co działo się podczas spotkania. Dziewczęta  sprawdziły naszą wiedzę w zakresie zdrowej żywności, historii, sportu. Utworzone grupy zdobywały punkty, a seniorki wykonywały  także ćwiczenia fizyczne.

Atmosfera była wyśmienita, w czasie zabawy poznawałyśmy się wzajemnie, zaś w czasie przerwy ugoszczono nas pysznymi słodkościami i owocami.

Byłyśmy mile zaskoczone, gdy przy pożegnaniu zostałyśmy obdarowane upominkami.

Krystyna Opalińska

P.S.

Działania na rzecz integracji osób młodszych i starszych stanowią  jedną z podstawowych zasad Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju „Polska  2030. Trzecia fala „nowoczesności.”

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 18 z 36

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Wacława, Izydora, Benedykta
Jutro złóż życzenia dla : Wincentego, Ireny, Julianny

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY