header
Aktualności

Co ciekawego na wykładach:

W tym roku pozyskaliśmy kolejnych ciekawych wykładowców którzy zechcieli przyjść do nas i podzielić się swoją wiedzą. Jednym z nich jest Ryszard Skotnicki –nauczyciel  muzyki, wieloletni pracownik MDK w Elblągu. Cykl  spotkań  ze słuchaczami rozpoczął od przybliżenia nam pewnych zapomnianych  z pewnością  dla wielu osób  instrumentów. Prelegent opowiedział  słuchaczom jak powstaje muzyka, jakie ma znaczenie, od czego zależy jakość dźwięku czy jakie elementy w muzyce są  najważniejsze. Na koniec spotkania wysłuchaliśmy kilku utworów renesansowych z Anglii i Francji na flety  i flażolety.

 

 

Magia czy czary?

W atmosferze dźwięków przebiegło też kolejne spotkanie poprowadzone przez psychoterapeutę z Ostródy Marka Tomczaka. Miało ono charakter głębokiego relaksu przy magicznych dźwiękach mis i gongów tybetańskich. Instrumenty te znane człowiekowi od tysięcy lat leczyły go, zestrajały, łączyły z NATURĄ, z KOSMOSEM z BOGIEM .

W dzisiejszych czasach : racjonalnych, komercyjnych, naukowych zapomniane – instrumenty te od jakiegoś czasu odkrywane są na nowo, zadziwiają nas nie tylko pięknem ale też mocą i potęgą oddziaływania.

Magiczny koncert w którym uczestniczyliśmy ,dźwięki które głęboko wnikały w nasze wnętrze -spowodowały że chociaż przez krótki czas nasza dusza  i ciało uniosły się ponad przyziemne sprawy, drobne problemy czy szarość dnia codziennego…..

 

 

120 lat tramwajów w Elblągu

Elbląg świętuje 120 lecie obecności tramwajów w mieście. Słuchacze naszego Uniwersytetu mogli się wiele dowiedzieć na temat historii elbląskich tramwajów na spotkaniu z elbląskim historykiem dr Tomaszem Glinieckim.

Tomasz Gliniecki na wykładzie w dniu 24 listopada 2015 r. zaprezentował swoją najnowszą książkę „Tramwaje w Elblągu. 120 lat na torach „, która została wydana z okazji jubileuszu. Książka ma charakter albumu , wzbogacona została wieloma unikatowymi zdjęciami. Pierwsze tramwaje elektryczne ruszyły elbląskimi torami 22 listopada 1895 roku i od tamtej pory kursują nieprzerwanie. Były wprowadzone jako coś nowoczesnego , mają ciągle przed sobą szansę rozwoju i potwierdzają, że są potrzebne.

 

III miejsce w dyktandzie o tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa” dla UTWiON

We wrześniu w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”  odbył się „Piknik ortograficzno-językowy”  dla  wszystkich mieszkańców  regionu. Podczas pikniku przeprowadzono finałowe dyktando, w którym uczestniczyły wyłonione wcześniej drużyny ze szkół i instytucji. Drużyna z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu w składzie:  Anna Godlewska, Barbara Goliszewska i Maria Muzińska dotarła do finału i  zajęła III miejsce wśród dorosłych  uczestników dyktanda.

Finałowe dyktando -  „Najlepszy Warmińsko-Mazurski Ortograf” -  napisała  najlepiej drużyna z  Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  w  Elblągu .

 

Podczas pikniku dr Katarzyna Jarosińska-Buriak, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, wygłosiła prelekcję na temat kultury języka i ciekawostek językowo-ortograficznych, a laureaci konkursu krasomówczego „Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy” opowiedzieli  o naszym regionie. Następnie w sali kameralnej Kina Światowid odbyła się debata„Słowo rani bardziej niż ostry miecz”, mówiono w niej o  języku użytkowników Internetu, o sposobach zapobiegania szerzeniu agresji i nienawiści w Internecie oraz empatii i dbałości o kulturę wypowiedzi.

Piknik ortograficzno-językowy dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty.

 

 

Jubileusze w zaprzyjaźnionych UTW na Warmii i Mazurach

- 15 października UTW w Olsztynie obchodził uroczyście Jubileusz XX lecia .

UTW w Olsztynie jest najstarszym Uniwersytetem w województwie warmińsko – mazurskim. Pierwszym prezesem i założycielem była pani Eugenia Dudzik , którą uhonorowano złotą odznaką.

Wykład inauguracyjny pt. XX lat UTW w życiu Olsztyna wygłosił rektor Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego prof. gr hab. Ryszard Górecki .Było wielu gości , między innymi delegacje wszystkich zaprzyjaźnionych Uniwersytetów.

W imieniu naszego Uniwersytetu gratulacje i życzenia złożyła prezes Iwona Orężak .W części artystycznej wystąpiła grupa teatralna „Żywe słowo” i chór UTW „Pasjonata”.

- 19 października UTW w Działdowie obchodził uroczyście swoje X lecie połączone z inauguracją roku akademickiego.

Działacze i goście honorowi otrzymali srebrne odznaczenia uczelni. Złotą odznaka uhonorowano starostę powiatu działdowskiego .

Wykład inauguracyjny pt. „Godność pracy ludzkiej w katolickiej nauce społecznej” wygłosił prorektor WSIiETWP w Olsztynie dr Tadeusz Pawlus. Część artystyczną uświetnił recital wokalny ks. dr Zbigniewa Stępniaka pt „Ten zegar stary ,co budzi wspomnienia.

 

W imieniu UTWiON życzenia i gratulacje złożyła prezes Iwona Orężak , w imieniu Prezydenta Elbląga i seniorów Teresa Urban.

 

Uwaga! Wyjazd do Filharmonii Warmińsko Mazurskiej !

Organizujemy wyjazd do Filharmonii Warmińsko Mazurskiej w Olsztynie na operę „Anahl i nocni goście” Gian Carlo Manottiego, wprowadzającą nas  w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Jest to opowieść o chłopcu – pasterzu żyjącym z matką w nędznej małej chatce do której pewnej nocy zastukają Trzej Królowie. Jest to opera dla wszystkich którzy wierzą że miłość i dobre uczynki mogą zdziałać cuda.

Wyjazd : 5.XII.15

Cena dla słuchacza: 30zł ,dla osoby nie będącej słuchaczem 52zł

Koszt uwzględnia bilet na operę, transport, ubezpieczenie. Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy z wpłatami w biurze lub na wykładach do 10 listopada.

 

Zapraszamy  -  Iwona Orężak

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 18 z 33

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Aleksego, Zbigniewa, Łukasza
Jutro złóż życzenia dla : Szymona, Konstancji, Maksyma

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY