header
Marzanna 2019

 

W dniu 31 marca 2019 r. 80 osób – słuchaczy UTWiON pożegnało zimę topiąc Marzannę w morzu. Kukłę wykonały panie z rękodzieła artystycznego naszego uniwersytetu. Na plaży w Stegnie, bo tam cała rzecz się działa, oprócz naszych słuchaczy zimę żegnało ponad 200 morsów z Elbląga, Malborka, Pasłęka i innych okolicznych miast. Jak zwykle pogoda dopisała, było wesoło, kolorowo i radośnie. Galeria znajduje się tutaj. Zdjęć użyczył m. in. Bogusław Lipiński.

 

 
"Mołdawia znana i nieznana"

 

Ważnym wydarzeniem dla słuchaczy UTWiON w Elblągu było spotkanie z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Republiki Mołdawii w RP Iurijem Bodrugiem i konsulem honorowym Republiki Mołdawii Maciejem Bukowskim. Spotkanie odbyło się 2 kwietnia 2019 r. w EUH-E. Podczas spotkania ambasador w sposób niezwykle barwny i dowcipny opowiadał o Mołdawii, relacjach historycznych i teraźniejszych między Polakami i Mołdawianiami, obyczajach, kulturze, winnicach i winiarniach, z których wina słynne są na całym świecie. Podczas spotkania – odbyła się również degustacja mołdawskich win. Na spotkanie z ambasadorem przybyli także zaproszeni w osobach biskupa diecezji elbląskiej Jacka Jezierskiego, wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Grażyny Kluge, Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga Antoniego Czyżyka, Wiceprezydenta miasta Elbląga – Janusza Nowaka, rektora EUH-E Zdzisława Dubielli, prezesów i przewodniczących z Klubów Seniora i organizacji pozarządowych oraz młodzieży z bursy nr 2 przy ul. Pułaskiego. Cieszymy się, że Pan ambasador przyjął zaproszenie uniwersytetu i znalazł czas by spotkać się z seniorami – Elblążanami. Galeria znajduje się tutaj.

Teresa Urban

 

 

 
III Przegląd Twórczości Artystycznej UTW Warmii i Mazur


Już po raz trzeci nasz uniwersytet był organizatorem wojewódzkiego Przęglądu Twórczości Artystycznej UTW. 4 kwietnia 2019 r. przyjechało do Elbląga 6 UTW z: Olsztyna, Ostródy, Wydmin, Giżycka, Węgorzewa, Braniewa i wystąpił również kabaret UTWiON z Elbląga. Artyści – amatorzy prezentowali swoje umiejętności artystyczne w kategoriach: teatr, kabaret, recytacja. Było twórczo, ambitnie i kolorowo. Występy oceniało jury w składzie: Teresa Miłoszewska (CSE Światowid) – przewodnicząca, Krystyna Sandecka – polonistka, Krystyna Adamska – przewodnicząca ZERiJ w Elblągu.

W kategorii teatr:

I miejsce zajęła Grupa Teatralna „Bhavo” z UTW w Olsztynie. Tytuł przedstawienia „Z Olsztynem, Olsztynowi” na podstawie książki Alozjego Śliwy „Spacerkiem po Olsztynie”.

II miejsce zespół teatralny „Alle Bóda” z UTW w Ostródzie, który przedstawił sztukę „Kandydatki na żonę”.

III miejsce „Formacja Teatralna Be-Art” z UTW w Giżycku przedstawiając formę teatralną „Leżałem kiedyś na plecach”.

W kategorii kabaret:

I miejsce zajął kabaret „Ale Babki” z UTWiON w Elblągu prezentując skecz, pt. „Przekop”.

II miejsce zajął kabaret „Babki z klasą” z UTW w Wydminach prezentując skecz, pt. „Egzamin końcowy”.

III miejsce kabaret „Wapno gaszone” z UTW w Węgorzewie, który zaprezentował „Show-biznes bez ograniczeń wiekowych”.

W kategorii recytacja:

I miejsce zajęła Wiktoria Sokołowska w wierszu „Montaż wierszy o miłości z UTW w Giżycku.

II miejsce zajęła Maria Gamdzyk w wierszu, pt. „Kobiety” z UTW w Giżycku.

III miejsce zajął Jan Narejko z UTW w Węgorzewie recytując wiersz autorstwa Mariana Załuckiego „Nie straszcie dorosłych”.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy, które wręczyła prezes UTWiON w Elblągu Iwona Orężak.

Wszystkim wolontariuszom – słuchaczom UTWiON za pomoc w organizacji przeglądu (opiekę nad grupami artystów z województwa, przygotowanie poczęstunku) – w imieniu Zarządu UTWiON składam serdeczne podziękowanie. Galeria znajduje się tutaj.

 

Iwona Orężak

 

 
Dzień Kobiet 2019

 

7 marca 2019 w Bibliotece Elbląskiej przy ulicy Świętego Ducha odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. W programie udział wzięli m.in.: zespół taneczny „Fantastic” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Elblągu, uczniowie z Centrum Kształcenia Praktycznego z pokazem stylizacji fryzur i strojów karnawałowych, kabaret „Ale babki” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Elblągu prezentujący wiersze „Gdy poezja bywa kobietą”, zespół „Radość” z UTWiON, zespół „Z górki” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Malborka. Odbyła się loteria – losowanie i wręczanie nagród (p. Zbigniew Sokołowski). W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób, które przywitaliśmy słodkim akcentem połączonym z losem na loterię. Galeria znajduje się tutaj.

 

 
Bal karnawałowy 2019

 

W tym roku bal karnawałowy odbył się w Hotelu Elbląg. Bal rozpoczęliśmy Polonezem, było jak zwykle kolorowo, tanecznie i szampańsko. Galeria znajduje się tutaj.

 

 
Zabawa andrzejkowa 2018

 

Galeria: tutaj.

 

 
Sukcesy elbląskich seniorek z Uniwersytetu III Wieku I Osób Niepełnosprawnych w Elblągu

 

24 listopada 2018 r. w Olsztynie odbył się Jarocki Festiwal Taneczny dla seniorów z Warmii i Mazur. Na Festiwal zgłosiło się 18 zespołów w kategoriach: Zumba Gold i Taniec towarzyski.

 

W tańcach towarzyskich I miejsce zdobył elbląski zespół taneczny FANTASTIC z Uniwersytetu  III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, który wykonał dwa tańce: walca angielskiego i cha-che. Dodajmy, że zespół Fantastic prowadzi od kilku już lat Ewa Kalka w szkole tańca Brodway w Elblągu. Gratulujemy sukcesu. Galeria: tutaj.

 

 
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

 

W dniu 5 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w kinie „Światowid”. Wzięło udział ponad 300 osób. Wykład inauguracyjny, pt. „Niezwykłe dzieje portu w Elblągu – fakty i mity” poprowadził Juliusz Marek. Inauguracja była połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Podczas uroczystości wystąpili między innymi: grupa taneczna „Fantastic” z UTWiON, kabaret „Ale babki” z UTWiON oraz gościnnie Karol Baranowski z zespołu Szalone Małolaty. Galeria: tutaj.

 

 
Senioriada Ostróda 2018 r.

 

W dniach 15-17 czerwca odbyła się Warmińsko-Mazurska Senioriada – Spartakiada Ostróda 2018.

UTWiON w Elblągu reprezentowała grupa 5 słuchaczy, którzy wzięli udział w następujących dyscyplinach sportowych:

- trójbój lekkoatletyczny kobiet (bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal z miejsca) – Henryka Kordecka;

- tenis stołowy mężczyzn – Sylwester Gliniecki;

- pływanie mężczyzn – Zbigniew Szulc;

- trójbój lekkoatletyczny mężczyzn – Henrik Henriksson.

Nasi zawodnicy na 23 ekipy UTW z Warmii i Mazur zdobyli 2 medale:

I złoty medal – Henryka Kordecka w trójboju lekkoatletycznym kobiet.

I brązowy medal – Sylwester Gliniecki w tenisie stołowym.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszego uniwersytetu.

Galeria znajduje się tutaj.

 

M. W.

 

 
Konferencja z okazji praw kobiet

 

17 maja o godz. 11.00 w Bibliotece Elbląskiej w sali „U Św. Ducha” odbyła się „Konferencja z okazji 100-lecia praw kobiet”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez UTWiON i Kongres Kobiet. Przebiegało ono w formie panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięły trzy kobiety: Barbara Nowacka – polityk, Bogumila Salmonowicz – pedagog i Monika Trzcińska – burmistrz Braniewa. Barbara Nowacka mówiła o istotnej roli kobiet w polityce w czasie ostatnich 100 lat. Bogumiła Salmonowicz opowiadała o tym jak rozwija się w kobietach świadomość swoich praw. Monika Trzcińska – burmistrz Braniewa podkreśliła funkcję kobiet w samorządzie. Moderatorem spotkania był pan Juliusz Marek. Oprócz ciekawej dyskusji w czasie konferencji wystąpił kabaret „Ale Babki” oraz aktorki z teatru im. Aleksandra Sewruka. Galeria z Konferencji jest tutaj.

B.O.