header
Bal karnawałowy 2019

 

W tym roku bal karnawałowy odbył się w Hotelu Elbląg. Bal rozpoczęliśmy Polonezem, było jak zwykle kolorowo, tanecznie i szampańsko. Galeria znajduje się tutaj.

 

 
Zabawa andrzejkowa 2018

 

Galeria: tutaj.

 

 
Sukcesy elbląskich seniorek z Uniwersytetu III Wieku I Osób Niepełnosprawnych w Elblągu

 

24 listopada 2018 r. w Olsztynie odbył się Jarocki Festiwal Taneczny dla seniorów z Warmii i Mazur. Na Festiwal zgłosiło się 18 zespołów w kategoriach: Zumba Gold i Taniec towarzyski.

 

W tańcach towarzyskich I miejsce zdobył elbląski zespół taneczny FANTASTIC z Uniwersytetu  III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, który wykonał dwa tańce: walca angielskiego i cha-che. Dodajmy, że zespół Fantastic prowadzi od kilku już lat Ewa Kalka w szkole tańca Brodway w Elblągu. Gratulujemy sukcesu. Galeria: tutaj.

 

 
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

 

W dniu 5 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2018/2019 w kinie „Światowid”. Wzięło udział ponad 300 osób. Wykład inauguracyjny, pt. „Niezwykłe dzieje portu w Elblągu – fakty i mity” poprowadził Juliusz Marek. Inauguracja była połączona z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Podczas uroczystości wystąpili między innymi: grupa taneczna „Fantastic” z UTWiON, kabaret „Ale babki” z UTWiON oraz gościnnie Karol Baranowski z zespołu Szalone Małolaty. Galeria: tutaj.

 

 
Senioriada Ostróda 2018 r.

 

W dniach 15-17 czerwca odbyła się Warmińsko-Mazurska Senioriada – Spartakiada Ostróda 2018.

UTWiON w Elblągu reprezentowała grupa 5 słuchaczy, którzy wzięli udział w następujących dyscyplinach sportowych:

- trójbój lekkoatletyczny kobiet (bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal z miejsca) – Henryka Kordecka;

- tenis stołowy mężczyzn – Sylwester Gliniecki;

- pływanie mężczyzn – Zbigniew Szulc;

- trójbój lekkoatletyczny mężczyzn – Henrik Henriksson.

Nasi zawodnicy na 23 ekipy UTW z Warmii i Mazur zdobyli 2 medale:

I złoty medal – Henryka Kordecka w trójboju lekkoatletycznym kobiet.

I brązowy medal – Sylwester Gliniecki w tenisie stołowym.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszego uniwersytetu.

Galeria znajduje się tutaj.

 

M. W.

 

 
Konferencja z okazji praw kobiet

 

17 maja o godz. 11.00 w Bibliotece Elbląskiej w sali „U Św. Ducha” odbyła się „Konferencja z okazji 100-lecia praw kobiet”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez UTWiON i Kongres Kobiet. Przebiegało ono w formie panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięły trzy kobiety: Barbara Nowacka – polityk, Bogumila Salmonowicz – pedagog i Monika Trzcińska – burmistrz Braniewa. Barbara Nowacka mówiła o istotnej roli kobiet w polityce w czasie ostatnich 100 lat. Bogumiła Salmonowicz opowiadała o tym jak rozwija się w kobietach świadomość swoich praw. Monika Trzcińska – burmistrz Braniewa podkreśliła funkcję kobiet w samorządzie. Moderatorem spotkania był pan Juliusz Marek. Oprócz ciekawej dyskusji w czasie konferencji wystąpił kabaret „Ale Babki” oraz aktorki z teatru im. Aleksandra Sewruka. Galeria z Konferencji jest tutaj.

B.O.

 

 

 
Przegląd UTW Wydminy

 


W sobotę 21 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Wydminach odbył się III Przegląd teatrów i kabaretów UTW Warmii i Mazur. Organizatorem przeglądu był Wydmiński Uniwersytet Trzeciego Wieku, NGO’s Wydminy i Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach. Na wydmińskiej scenie gościliśmy 9 zespołów teatralnych i kabaretowych Uniwersytetów Trzeciego z woj. warmińsko-mazurskiego. Swoje programy zaprezentowali: Zespół teatralny z Mrągowa, grupa teatralna „Bhavo” z Olsztyna, kabaret „Ale Babki” z Elbląga, Teatr Pomyłek z Braniewa, kabaret „Babki z klasą” z Wydmin, kabaret „Wapno gaszone” z Węgorzewa, Grupa Twórcza ATW z Olsztyna, zespół „Miła skleroza” z Miłek oraz Teatr Biesiadki z Morąga. Miło nam było gościć władze gminy Wydminy w osobach Wójta Radosława Króla, Z-cy Wójta Marii Doleckiej i Przewodniczącej Rady Gminy Wydminy Grażyny Plato. Jury oceniało zespoły w dwóch kategoriach – teatr i kabaret. W kategorii teatr zaprezentowały się dwa teatry, a w kategorii kabaret siedem zespołów, co oznacza, że seniorzy lubią się bawić i z humorem podchodzą do codziennego życia.

I miejsce w kat. teatr zdobył zespół teatralny z UTW Mrągowo za przedstawienie „Kłopoty z Czerwonym Kapturkiem”, II miejsce przyznano grupie teatralnej „Bhavo” z W-M UTW Olsztyn za przedstawienie „Pieśń do boju nas zagrzewa”.

W kategorii kabaret I miejsce zdobył Teatr Biesiadki z UTW Morąg, który przedstawił „Dobre zmiany w piosence biesiadnej”, II miejsce zdobyły „Ale babki” z UTWiON Elbląg za kabaret „Śmiechu warte”, a III miejsce wywalczyły „Babki z klasą” z Wydmińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za teleturniej „Wielki test wiedzy o wszystkim”.

W przerwie na obrady jury uczestnicy przeglądu podziwiali piękne tańce w wykonaniu seniorek z Elbląga.

Największą siłą seniorów jest ich radość z występów – porywają widzów uśmiechem, a także dystansem do życia i pozytywną energią. Wspólnie cieszą się życiem i próbują – z powodzeniem – wprawić innych w dobry nastrój, a nawet rozbawić do łez. Takie przeglądy, jak ten w Wydminach, dają im okazję do zaprezentowania się szerszej publiczności i motywację do działania. Galeria znajduje się tutaj.

 

Źródło: GOK Wydminy

 

 
Wernisaż "W sercu zawsze maj"

 

Autorami prac są słuchacze Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. Sekcja malarska funkcjonuje przy uniwersytecie od kilkunastu lat. Prowadzona jest przez dwójkę instruktorów – malarzy: Katarzynę Smeja-Skulimowską i Zbigniewa Śmiechowskiego. Uczestnicy zajęć malarskich spotykają się raz w tygodniu w sali warsztatowej przy ul. Rzeźnickiej, gdzie pod bacznym okiem profesjonalnych artystów uczą się tajników sztuki malarskiej. Ulubioną techniką autorów prac jest olej, tematyka dowolna. Wśród autorów prac są osoby, które uczęszczają od kilku lat na zajęcia, są również prace osób, które uczą się zaledwie od roku. Wystawa jest przykładem na to, że swoją przygodę ze światem malarskim można rozpocząć w każdym wieku – każda pora jest dobra by spełniać swoje marzenia. Galeria zdjęć znajduje się tutaj.

Autorami prac są:

Alicja Basek

Alicja Raszewska

Anna Korycka

Barbara Cimaszkiewicz

Bernadetta Mielczarek

Bożena Rokicka

Danuta Matusiak

Ewa Anaszko

Halina Sulich

Jadwiga Buława

Janina Soch

Małgorzata Hull

Małgorzata Kaczmarek

Teresa Głód

Władysław Wigurski

I. O.

 
Dzień Kobiet 2018

 

„Kwiaty we włosach” – pod takim tytułem 7 marca 2018 r. odbyło się w Bibliotece Elbląskiej spotkanie z okazji Dnia Kobiet. W tym roku oprócz urokliwych tancerek z sekcji „Fantastic”, energetycznego kabaretu „Ale babki”, zespołu „Radość” – wykonawców z naszego uniwersytetu, gościliśmy zespół wokalny „Wiesław i przyjaciele” oraz zespół „Lazurki” ze stowarzyszenia LAZARUS w Elblągu, który swoim występem zawsze wprawia nas w niepowtarzalny nastrój. Dziewczęta z Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu jak co roku zaprezentowały nam ciekawe fryzury w wiosennych kreacjach. Było radośnie, kobieco, a nawet tanecznie. Mnie osobiście najbardziej urzekły piosenki Anny German w wykonaniu jednej z wokalistek oraz fantastyczny utwór „Ostatni taniec”, (fr. Dernière danse) francuskiej piosenkarki Indili wykonany przez Karola Baranowskiego. Zdjęcia z Dnia Kobiet znajdują się tutaj.

I. O.

 

 

Wystawa poplenerowa SP 11

 

W czerwcu 2017 odbył się w Suchaczu – wiosce kaperskiej - malarski plener międzypokoleniowy  w ramach projektu „Stworzenie wspólnej przestrzeni  do integracji międzypokoleniowej”.

W projekcie uczestnikami były osoby starsze – słuchacze Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu oraz uczniowie Gimnazjum nr 4 w Elblągu.

Założeniem projektu było zaszczepienie pasji twórczych i zainteresowań w dziedzinie kultury , zastosowanie w praktyce poznanych na warsztatach technik malarskich, rozbudzenie wyobraźni, poznanie wzajemnych potrzeb i oczekiwań, przełamanie stereotypów wzajemnego postrzegania się ale przede wszystkim  stworzenie wspólnej przestrzeni do budowania relacji międzypokoleniowej.

Oprócz całodziennych zajęć malarskich pod bacznym okiem i przy profesjonalnym instruktażu malarki elbląskiej Katarzyny Smeji  Skulimowskiej ,uczestnicy pleneru zwiedzali okolice ,oraz miło spędzali czas przy ognisku .

Uczestnikami warsztatów malarskich w Suchaczu byli:

Socha Janina, Wigurski Władysław, Szczurek Teresa, Świderska Dorota, Stratmann Irena, Anaszko Ewa, Szydłowski Zbigniew, Hull Małgorzata, Iwona Orężak

Grabowski Jakub, Kwestarz Alicja, Lasek Wiktoria, Majewska Michalina, Szymańska Oliwia, Więcławek Angelika, Sokołowska Wiktoria,

 

Katarzyna Smeja Skulimowska - instruktor

Maria Klimuk – opiekun młodzieży

 

Organizator pleneru i jednocześnie koordynator projektu:

Uniwersytet III Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu .

Partner:

Zespół Szkół Nr 1 w Elblągu.

 

 

Zobacz Zdjęcia z wystawy