header

„ZABYTKI DOLNEGO ŚLĄSKA I SAKSONII CZESKO - NIEMIECKIEJ”w terminie: 23 – 31.08.2016r.
Wspaniałe zamki, rezydencje, malownicze szlaki i krajobrazy górskie

 

PROGRAM WYCIECZKI

 

 

1 dzień -  23.08.2016r. (wtorek)

5:45 - zbiórka uczestników (Plac K. Jagiellończyka), wyjazd z Elbląga i zwiedzanie: Opactwa w Lubiążu

Największy zespół klasztorny w Polsce i jeden z największych w Europie sprawia niezwykłe wrażenie. Obiekty o kubaturze 330 tys. m3 i rozległe tereny dookoła należały niegdyś do potężnego zakonu cystersów. Na Śląsk braci w białych habitach sprowadził w 1163 r. książę Bolesław Wysoki. Do Lubiąża przybyli z saskiej Phorty.  Stawiane przez nich budowle imponowały rozmachem.
Najpiękniejszym wnętrzem w klasztorze jest sala książęca w pałacu opata o wystroju z lat 1734-1738. Ma powierzchnię ponad 420 m2, zajmuje dwie kondygnacje. Jej wnętrze ozdabiają obrazy, rzeźby i freski.

- przyjazd do miejsca noclegowego, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg

2 dzień -  24.08.2016r. (środa)

7:30 - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie: Zamku Kliczków

Historia Zamku  sięga  XIII w. Pierwszy władca zamku, Bolek I Surowy, dzięki sprawnemu zarządzaniu warowną twierdzą zyskał nawet miano Corona Silesiae! Wówczas Zamek Kliczków stał na granicy Czech i księstwa świdnicko-jaworskiego. Potomkowie Bolka I Surowego kontynuowali rozważną politykę swojego zacnego przodka, toteż kliczkowskie ziemie wkrótce stały się najbogatszymi na całym Śląsku! Były to czasy, kiedy Zamek Kliczków stanowił wzmocnioną fortyfikację ulokowaną na wysokiej skarpie nad Kwisą i pełnił funkcje przede wszystkim obronne.

Zamek Czocha

Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I jaworski ożenił się z księżniczką czeską Agnieszką i w posagu otrzymał zarówno zamek, jak i okoliczne tereny. Przez wieki zamek był  przebudowywany na rezydencję przez zamieszkujące tu szlachetne rody rycerskie: von Klűx, von Nostitz i von Űchtritz. Swoje znaczenie militarne zamek ostatecznie utracił po wojnie trzydziestoletniej. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r. wielki pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Ostatni przedwojenny właściciel zamku, Ernest Gűtschow, na początku XX wieku zlecił przebudowę obiektu wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tej przebudowie, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska.

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu

Pierwotnie zwane Liebenthal, w wolnym tłumaczeniu Miłosna Dolina, tak jak i cała okolica, swoje bogactwo czerpało z natury. Symbolem świetności Lubomierza jest górujący do dziś nad miasteczkiem kościół klasztorny św. Maternusa, widoczny również z dala na tle sielskiego pejzażu okolicznych wzgórz, łąk i pól. Przycupnięty u jego stóp rynek z podcieniami, ratusz i renesansowe kamieniczki, od ponad pół wieku przyciągają filmowców, uwieczniających w swych dziełach kameralny klimat tego miejsca. Polskie Hollywood - można tak nazwać miasteczko, ponieważ w całym kraju nie ma takiego drugiego miejsca, gdzie nakręcono tyle filmów. To właśnie w  Lubomierzu lokowano plenerowe zdjęcia 9 filmów: „Krzyż Walecznych”, „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Daleko na zachodzie”, „Maratończyk”, „Kocham kino”, „Zakład”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”.  W „Zaułku Filmowym” wmurowywane są tablice upamiętniające pobyt gwiazd w Lubomierzu. Swoje tablice mają m.in.: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Jerzy Turek, Roman Kłosowski, Andrzej Grabowski, a także Hanka Bielicka, Ewa Szykulska, Joanna Kurowska czy Stanisława Celińska.

- obiadokolacja,

- powrót do miejsca noclegowego, nocleg

3 dzień -  25.08.2016r. (czwartek)

8:00 - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wykwaterowanie, wyjazd i zwiedzanie:

· Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Muzeum Ceramiki dla zwiedzających zostało otwarte w 1953r. Aktualnie w muzeum prezentowane są następujące wystawy stałe: Dział Ceramiki - ekspozycja bolesławieckiej ceramiki do 1945r., ukazująca ceramikę i techniki jej wytwarzania począwszy od XVIII w. po lata II wojny światowej; ekspozycja bolesławieckiej ceramiki po 1945r., prezentująca ceramikę produkowaną przez Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”.

- przyjazd do miejsca noclegowego w Czechach, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg

 

4 dzień -  26.08.2016r. (piątek)

7:00 - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie:

· Hreńska - przejście do Pravcickiej Bramy - największego naturalnego mostu skalnego w Europie

Wycieczka: około 5 do 6 godzin (min. 7 km pieszo + 1,5 km łódką) malownicza, łatwa trasa. Końcowy fragment szlaku prowadzi po wiszącym mostku, a następnie przez sztucznie wydrążony tunel. Po obejrzeniu kompleksu idziemy dalej wzdłuż skał bogato ukształtowanym trawersem.

Przepięknym skalistym jarem zejdziemy w dół aż do północnej doliny rzeki Kamenice. Sztucznie przygotowana droga wzdłuż rzeki, nad którą wznoszą się olbrzymie ściany i wieże z piaskowca, zaprowadzi nas po chwili do górnej, kolejnej  przystani łódek .Po około 600 m przejażdżki łódką przez Divoka soutěska kontynuujemy wędrówkę poprzez kilka  wydrążonych tuneli i skalistych galerii do gościńca . Stąd następnie płyniemy ponad 1 kilometr m.in. pod sztucznym wodospadem. Od kończącej naszą kolejną przeprawę przystani do Hřenska pozostaje około 1,5 km spokojnego spaceru. Trasa z przepięknymi krajobrazami – iście bajkowa.

Na szlaku znajdują się: restauracja wycieczkowa „Sokolí hnízdo” i bufet pod Bramą Pravčicką, gościniec wycieczkowy oraz bufet w Ticha soutěska, i restauracja w Hřensku.

- powrót do miejsca noclegowego, obiadokolacja, czas wolny, nocleg

 

5 dzień -  27.08.2016r. (sobota)

7:00 - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie:

· Stolpen - Zamku wzniesionego na Górze Bazaltowej, gdzie była więziona przez Augusta Mocnego Hrabina Cosel

Położony pomiędzy Czesko-Saksońską Szwajcarią, a Dreznem wznosi się majestatycznie widoczny już z daleka średniowieczny zamek. Obiekt wraz z uznanym za pomnik przyrody »stolpeńskim bazaltem« tworzą nierozerwalną całość. Wzgórze zamkowe będące skupiskiem kolumn bazaltowych zalicza się do najważniejszych skał wulkanicznych występujących w Niemczech, dlatego tutejszy bazalt wyróżniony został jako »narodowy geotyp«. Znajdująca się tutaj najgłębsza na świecie, wykuta w skale bazaltowej studnia (84,39 m) jest świadkiem bogatej tradycji górnictwa w Saksonii. Historia zamku nierozerwalnie związana jest również z tragicznym losem hrabiny Cosel. Ta najsławniejsza faworyta polskiego króla i saksońskiego elektora Augusta Mocnego spędziła uwięziona na zamku Stolpen 49 lat swego życia. Jej miejsce pochówku znajduje się na terenie dawnej zamkowej kaplicy.

· Hohnstein - Zamku

Zamek jest dość obszernym kompleksem z kilkoma dziedzińcami. Mieści się tu małe muzeum historii zamku, wystawa przyrodnicza, wieża widokowa, mały imbis, pokoje gościnne i nawet szkoła muzyczna.  Po raz pierwszy zamek był wymieniany w XII wieku. Pierwotnie była to siedziba czeskiego rodu szlacheckiego i zamek służył ochronie przejścia granicznego do marchii Miśnieńskiej. W XIV wieku zamek nabył w ramach zwyczajnej transakcji  saski książę elektor Fryderyk Łagodny i od tego czasu kompleks był już własnością Wettynów – służył jako więzienie oraz książęca siedziba łowiecka.  W XX wieku zamek zajęli naziści i utworzyli w nim obóz koncentracyjny – przed wojną dla więźniów politycznych, natomiast w czasie wojny dla jeńców wojennych.

· Bastei – formy skalne

Bastei to imponujące naturalne skalne miasto położone nad rzeką Łabą. Te spektakularne formacje skalane powstały miliony lat temu w wyniku erozji wodnej i wznoszą się dziś majestatycznie na blisko 200 metrów nad poziom doliny rzeki Łaby. W pierwszej połowie XIX wieku wybudowano tu efektowny blisko 80 metrowy kamienny most, Łączący skały z ruinami dawnego średniowiecznego Zamku Neurathen. Widoki z mostów oraz zawieszonych na skałach licznych platform widokowych na przełom Łaby i okolicę, potrafią przyprawić o zawrót głowy każdego miłośnika górskich wycieczek.

· Königstein – Twierdzy jednej z największych fortyfikacji w Europie

Twierdza Königstein powstawała ponad 750 lat. To gigantyczny zespół budowli obronnych w różnych stylach, od późnego gotyku po styl z końca XIX w. Ponieważ twierdza uchodziła za niezdobytą, w niej właśnie, w czasie działań wojennych, saksońscy władcy ukrywali złoto i dzieła sztuki. Służył do tego specjalny skarbiec. Można było się tu bronić bardzo długo. W 1563 roku rozpoczęło się kopanie najgłębszej studni Saksonii. Po sześciu latach miała 152,5 metra głębokości. Woda wylana ze szklanki dociera na dno studni dopiero po 16 sekundach!  Aby pomóc turystom w śledzeniu kropli wody, w studni zostały zamontowane kamery, wszystko zaś widać na monitorze zamontowanym koło studni. Twierdza przypomina małe miasto, są tu magazyny, szpital wojskowy, schrony i lochy. Kazamaty (co prawda nie zawsze udostępnione do zwiedzania) powstały w 1630 roku przez rozbudowę szczeliny skalnej, prawdopodobnie w celu odizolowania chorych na dżumę. W tzw. Zamku Magdaleny wzniesionym na początku XVII wieku jako renesansowy pałacyk, spał podczas wizyt dwór, zaś w piwnicy August Mocny kazał postawić gigantyczną beczkę, dzięki której miał stały dostęp do wina. Na beczce znajdowała się nawet niewielka sala balowa, potem zaś pomieszczenie w którym stało wino, zostało zamienione na schron.

- powrót do miejsca noclegowego, obiadokolacja, nocleg.

 

 

6 dzień -  28.08.2016r. (niedziela)

7:00 - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie:

· Rejs statkiem po Łabie na trasie Děčín - Bad Schandau - podróż Decińskim

kanionem rzeki Łaba w przyrodniczym rezerwacie i pięknej scenerii.

· Drezna, m.in. Plac Teatralny z Operą Sempera i pomnikiem króla Jana,

Hofkirche (siedziba diecezji drezdeńsko- miśnieńskiej), Frauenkirche (Kościół Mariacki), tarasy Brühla (zwane „balkonem Europy”), Zwinger (nazywany „Salonem Europy” - zwiedzanie z zewnątrz, dziedzińce, dawny dziedziniec ujeżdżalni dla koni);  czas wolny na wstęp we własnym zakresie np. do Muzeum Techniki lub Galerii Dawnych Mistrzów z Porcelaną i Salonem Matematyczno-Fizycznym;              czas wolny w godz. 15.00 – 18.00

- powrót do miejsca noclegowego, obiadokolacja, nocleg.

 

7 dzień -  29.08.2015 r. (poniedziałek)

7:00 - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wykwaterowanie, wyjazd i zwiedzanie:

· Miśni – Manufaktury i Muzeum Porcelany

Warto odwiedzić to niezwykłe muzeum z 3000 eksponatów, z których część jest corocznie wymieniana. Porcelanowe dzieła są ustawione chronologicznie, co pozwala na zapoznanie się ze zmieniającymi się modami oraz stylami w sztuce. Jednak najciekawszy jest proces powstawania miśnieńskiej porcelany. Będziemy uczestnikami niektórych z etapów produkcji , które  prezentowane będą na żywo z komentarzem w języku polskim.

Ciekawostka: w miśnieńskich archiwach znajduje się ponad 200 tysięcy wzorów najróżniejszych wyrobów, które powstawały przez setki lat.

· Moritzburga – Pałacu „Bajkowego”

Najpiękniejszy w Saksonii pałac otoczony wodą ,-to rezydencja myśliwska, którą  kazał sobie zbudować książę Moritz nieopodal Drezna w roku 1542 .
W roku 1723 August Mocny Sas, król Polski i elektor Saksonii, daje zlecenie wspaniałej przebudowy pałacu.I tak powstaje czterowieżowy klejnot baroku w kolorach ochry i bieli, którego okazałość odzwierciedla otaczająca woda sztucznie założonego stawu.
Obecnie jedną z wielkich atrakcji pałacu stanowią nie tylko zbiory trofeów myśliwskich, jedne z najznaczniejszych w Europie. Legendarny już „moritzburski pokój z piór” otrzymał w 2004r. Nagrodę Europejską Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. Około dwóch milionów kolorowych piór tworzy wyjątkową kompozycję z paradnym łożem polskiego króla i elektora Saksonii, Augusta Mocnego Sasa. Równie jedyne w swoim rodzaju są drogocenne pozłacane tapety skórzane.
Pośrodku rozległego krajobrazu kulturowego leżą: pałacyk „Bażanciarnia”, miniaturowy port i latarnia morska. Świeżo odnowiona „Bażanciarnia”- klejnot rokoka

- przyjazd do miejsca noclegowego w Polsce, zakwaterowanie, obiadokolacja,

nocleg

 

8 dzień -  30.08.2016r. (wtorek)

7:00 - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie:

· Parku Mużakowskiego (Parku Muskau)

Park Mużakowski, inaczej Park Muskau, która to nazwa jest jego nazwą historyczną, został założony w 1. połowie XIX w. Twórcą parku - pomysłodawcą i autorem koncepcji - był pruski arystokrata, właściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Pückler-Muskau.     Park Mużakowski, wpisany w malowniczą scenerię doliny Nysy, to swoiste połączenie natury oraz sztuki ogrodniczej. To precyzyjnie przemyślana kompozycja, łącząca elementy naturalne i kulturowe. Dziś intryguje tych, którzy jeszcze go nie znają i zachwyca tych, którzy go już odkryli – bowiem podziwiane parkowe obiekty i miejsca to precyzyjnie dobrane składniki wyimaginowanego świata, to opowieść o pięknie, którą chce nam przekazać jej twórca.
W 2004 r. Park Mużakowski został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- powrót do miejsca noclegowego, obiadokolacja, nocleg.

 

9 dzień -  31.08.2016r. (środa)

7:00 - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wykwaterowanie, wyjazd i zwiedzanie:

· Pałacu Książęcego w Żaganiu

Jest jedną z najwspanialszych rezydencji barokowych w Polsce. Początki żagańskiej siedziby książęcej sięgają końca XIII w. Pierwszy zamek piastowski książę żagański Przemko wzniósł  przy przeprawie przez Bóbr, ale gdy sprowadzono do Żagania Augustianów im przekazano tamten zamek; a książę Konrad III Garbaty zaczął wznosić zamek właśnie tutaj.
W 1627r. Ferdynand II Habsburg sprzedał księstwo żagańskie naczelnemu dowódcy wojsk cesarskich podczas wojny 30-letniej - Albrechtowi von Wallenstein. I właśnie on oprócz zamku, chciał mieć tu też rezydencję i począł wznosić nową siedzibę magnacką. Budowę tego założenia kontynuowali kolejni właściciele Żagania książę Wenzel Lobkovic i jego syn Ferdynand August. Budowę pałacu zakończono pod koniec XVII w. pod kierunkiem architekta Antonio della Porta. Prawdziwy rozkwit pałacu i jego otoczenia to okres panowania Piotra Birona i jego następczyń, gdyż miał same córki, a szczególnie najmłodszej Doroty Talleyrand - Perigord. W połowie XX w. pałac został zdewastowany, bezcenne zbiory wywiezione lub zniszczone. Nigdy, mimo różnych prac pałac nie odzyskał swojej świetności.
- obiad

ok. 14:00    - wyjazd do Elbląga;

ok. 23:00      - przyjazd do Elbląga, zakończenie wycieczki.

Ważne: Każdego dnia coś zwiedzamy

Koszt: 1.950,00 zł od osoby.

I rata  - 250 zł  do 15 marca

 

 

Świadczenia objęte ceną:

- przejazd autokarem turystycznym

- opieka pilota na trasie;

- bilety wstępu i przewodnik po zwiedzanych obiektach;

- nocleg (pokoje 2-3 osobowe z wc i prysznicem) oraz wyżywienie zgodnie z programem;

- ubezpieczenie KL i od NNW.

 

 

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 5