header

Topienie Marzanny – Stegna 20.03.2016 r.

Zwyczaj nakazuje utopić Marzannę – boginię zimy, boginię zła. Marzanna odchodzi wraz z zimą, ustępuje miejsca zwycięskiej wiośnie przynoszącej ludziom w ciepłych promieniach nowe życie, radość, nadzieję.

W tym roku Marzanna tolerowała wcześniejsze pojawianie się pierwszych kwiatów, kwitnienie krzewów, przylot ptaków. W pewnych jednak momentach mówiła „dość” i wtedy było nam zimno, padał deszcz. Nie broniła się jednak zaciekle, nie sypała śniegiem, nie cięła wiatrem.

Nadszedł pierwszy dzień wiosny !

Topienie Marzanny obecnie nabiera zabawowego charakteru. Stąd też nasz wyjazd do Stegny. Pojechało 100 słuchaczy( w 2 autokarach). Chcieliśmy się bawić, utopić Marzannę, a z nią nasze smutki.

Towarzyszyliśmy też Morsom w kąpieli kończącej sezon, podziwialiśmy  ich przemyślne, kolorowe przebrania, wodne zabawy, hart, odporność na zimną wodę.

Spacerowaliśmy brzegiem morza i oczywiście odwiedzaliśmy kafejki z wyśmienitymi goframi lub knajpki ze smaczną rybą.

Przyszedł czas na topienie Marzanny - Morsy miały piękną, ale i nasza była wspaniała (zrobiła ją nasza koleżanka Basia Chmal-Kwiatkowska). Niestety – musiały zginąć.

Po tych atrakcjach zostaliśmy zaproszeni przez Morsów do ogniska ,

na pieczenie kiełbasek i chleb ze smalcem.  Było gwarno, wesoło. Kolorytu spotkania dodawała kapela  „Gronowiacy” z klubu seniora w Gronowa Elbląskiego. Wykonywane na różnych, przedziwnych instrumentach, skoczne melodie, podrywały nas do tańca.

W autobusie odczytano wiersz, napisany przez naszego kolegę Henryka Kamińskiego (wiersze udostępniamy na stronie UTWiON, prawy panel – zakładka wiersze). Wiersz mówi o wiośnie, o naszym wypadzie do Stegny.

Nasz Henryk, jako długoletni już Mors w drugim wierszu zachęcał nas do morsowania, przedstawiał walory i zalety kąpieli w zimnej wodzie.

Żegnając się mówiliśmy o zbliżających się wycieczkach, na które bardzo czekamy.

Krystyna Opalińska

 

Zdjęcia wykonał nasz słuchacz Bogusław Lipiński – dziękujemy.


 

 

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Wacława, Izydora, Benedykta
Jutro złóż życzenia dla : Wincentego, Ireny, Julianny

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY