header

Szwajcaria Próchnicka - dalszy ciąg poznawania

Są wakacje, nie ma jednak bezruchu – seniorzy Uniwersytetu realizują trzy dalsze etapy cyklu wycieczek  do Szwajcarii Próchnickiej.

Pierwsza wycieczka, która odbyła się w maju zaostrzyła apetyt na dalsze wędrowanie i poznawanie tej pięknej krainy. Do następnych wycieczek przygotował  nas Pan Henryk Myśliński. Podczas pięknego wykładu na Uniwersytecie przybliżył nam tereny Wysoczyzny Elbląskiej, szlaki turystyczne którymi  dzisiaj możemy wędrować, a także te zatarte, zaniedbane, trudne do przebycia.

Zaczęliśmy od Nadbrzeża. Przewodnik nawiązał do wydarzenia, które miało  miejsce 18 maja tego roku, a było to otwarcie Stanicy Wodnej. Pogłębiony basen wodny, a także rozbudowana infrastruktura pozwala teraz na zawijanie tam jachtów i kajaków. Stanicę nazwano Zieloną Wnęką Elbląga.

Byliśmy dumni, że tyle się teraz dzieje dla stworzenia podwalin do rozwoju turystyki tego regionu. A wtedy … przewodnik sięgnął do historii  sprzed stu laty i opowiedział jak wyglądało wówczas Nadbrzeże. Trudno  uwierzyć, że Nadbrzeże  było wtedy kurortem z prawdziwego zdarzenia, z nowoczesnym wtedy wodolecznictwem, parkiem zdrojowym, punktami widokowymi. Atrakcją była kolej nadzalewowa z Elbląga do Braniewa. Specjalne wagony, o powiększonych oknach i otwartych platformach umożliwiały podziwianie Nadbrzeża w czasie przejażdżki.

Następny etap, to Krasny Las, dzisiaj park krajoznawczy, bardzo zaniedbany. Nie można jednak nie zwrócić na niego uwagi – z daleka widać jego wysoką zieleń.

Ostatni etap – to Łęcze, którego historia jest bardzo bogata. Dowiedzieliśmy się o Jarach Łęcza, o Długim Wale, będącym pozostałością systemu obronnego, o Ścieżce Kościelnej, łączącej w przeszłości kościoły Łęcza i Próchnika.

Przejście Jarami w niektórych odcinkach było dość karkołomne , wymagało sprytu i hartu. Potężne jary wyzwalały w nas pokorę wobec ich wielkości. Było jednak bajecznie – przyroda była nietuzinkowa.

Wędrówki po Szwajcarii Próchnickiej wzbogaciły naszą wiedzę o tej pięknej krainie. Na koniec stawiamy pytanie : Kiedy Szwajcaria Próchnicka wróci do dawnej świetności ?

Opiekun grupy turystycznej UTWiON Krystyna Opalińska