header

Działania międzypokoleniowe c.d.

 

Pokazy kulinarne – zdrowe żywienie.

Po raz kolejny spotkali się słuchacze UTWiON z młodzieżą  Zespołu Szkół Gospodarczych .Tym razem było to spotkanie kulinarne, które odbyło się 8 marca 2013r. w gościnnych murach szkoły.

Rozpoczęły się wykładem na temat zdrowego żywienia osób starszych , który prowadziła specjalistka w tej dziedzinie mgr Alina Godlewska – kierownik szkolenia praktycznego w ZSG.

Przed  wykładem dwie grupy  - uczniowie i słuchacze przygotowali potrawy, które po wykładzie zademonstrowano na pokazie kulinarnym. Podczas degustacji mogliśmy spróbować takich potraw jak: ryba zapiekana w sosie greckim, rolada z kurczaka z drobiową masą mieloną, galaretka drobiowa, szyneczki berlińskie, różne sałatki i ciasta.

Obie grupy wymieniały przepisy, doświadczenia i prezentowały swoje upodobania i nawyki kulinarne. Po raz kolejny okazało się ,że młodzież i seniorzy bardzo dobrze czują się w swoim towarzystwie.

Zarówno wykład jak i zajęcia kulinarne dofinansowane były ze środków MPiPS FIO z projektu „Wspólne działania ,wspólne korzyści”.