header
Aktualności

Parlament Seniorów w Sejmie

1 października w Sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Jego zadaniem będą działania na rzecz emerytów i rencistów. Organizacje senioralne chcą zwrócić większa uwagę społeczeństwa na problemy osób starszych oraz wspólnie z rządem  budować  politykę senioralną.

Do Parlamentu Seniorów  z Elbląga zostały powołane dwie osoby:

  • Iwona Orężak –prezes UTWiON
  • Teresa Urban – przewodnicząca Elbląskiej Rady Seniorów, która również została wybrana do Komisji Budżetowo - Finansowej

 

 

 

Senioriada 2015

Po raz szesnasty, 3 października 2015 rozpoczęliśmy rok akademicki na Uniwersytecie. Jednocześnie Senioriada jest świętowaniem Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.

Hasło  tegorocznej Senioriady 2015 to: „Żyj kolorowo” i tak wyglądał przemarsz seniorów z organizacji i klubów seniorskich   przez miasto, w towarzystwie kolorowo przebranej młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych pod kierunkiem nauczyciela Piotra Imiołczyka, który również prowadził przemarsz. Przemarsz uświetnił zespół folklorystyczny „Gronowiacy” z Gronowa Elbląskiego.

Uroczystą akademię w Teatrze poprowadził dyrektor Mirosław Siedler. Prezes Uniwersytetu Iwona Orężak przywitała gości i  uczestników Senioriady. Ciepłe słowa do seniorów skierowali: senator Witold Gintowt-Dziewałtowski, posłowie Elżbieta Gelert i Piotr Cieśliński, wicewojewoda Grażyna Kluge, wicemarszałek  Jacek Protas, wiceprezydent Bogusław Milusz oraz w imieniu przewodniczącego Rady Miasta Jerzego Wilka – Rafał Traks.

Bardzo ciekawy wykład pt.: „Promocja zdrowia u pacjentów starszych” wygłosiła dr nauk medycznych Małgorzata Stampór. W części artystycznej wystąpili aktorzy Teatru im. A. Sewruka, zespół taneczny UTWiON „Fantastic”, kabaret „Ale Babki”.  Już teraz zapraszamy, za rok, na następną Senioriadę.

Patroni medialni Senioriady 2015:  Telewizja Elbląska, gazeta internetowa portEl, Dziennik Elbląski, Radio Olsztyn, Razem z Tobą.

 

 

Rozpoczęcie roku akademickiego 2015/2016

 

3 października 2015 r. Zbiórka 9:30 przy Urzędzie Miejskim,

przemarsz do Teatru im. A. Sewruka

Godz. 10:00 uroczysta akademia, wykład,

występy artystyczne:

  • kabaretu "Ale Babki"
  • Zespołu tanecznego Fantastic
  • aktorów teatru im. A. Sewruka

 

Rozdanie harmonogramu zajęć na październik 2015 r.

Serdecznie zapraszamy!

 

Wycieczka promem do Karlskrony -Malmo-Kopenhagi

 

We wrześniu 2015 r. słuchacze Uniwersytetu wybrali się na wycieczkę promem, którą organizowała firma Stena Line. Wypłynęliśmy  promem wieczorem z Gdyni do Karlskrony.

Na promie czekały na nas różne atrakcje: bary, sklep wolnocłowy a przede wszystkim dancing z muzyką na żywo oraz dyskoteka.

Po przypłynięciu do  Karlskrony pojechaliśmy autokarem do Kopenhagi podziwiając po drodze krajobrazy Szwecji. Atrakcją był przejazd najdłuższym mostem na świecie  łączącym dwa państwa- Szwecję (Malmo) z Danią (Kopenhaga). Most Oresund otwarto 1 lipca 2000 r. Długość mostu 7845 m, sztucznej wyspy 4055 m i tunelu o długości 3510 m. Most robi niesamowite wrażenie – powiedziała uczestniczka wycieczki Jolanta Grygierowska.

W Kopenhadze  oglądaliśmy Amalienborg Palace, składający się z czterech niemal identycznych budynków,  kompleks pałacowy, który od 1794 roku jest główną rezydencją duńskiej rodziny królewskiej. Mieliśmy szczęście gdyż zobaczyliśmy oryginalnie umundurowanych gwardzistów, którzy strzegą pałacu,  podczas uroczystej zmiany warty przy dźwiękach  królewskiej orkiestry, a to rzadko się zdarza.

Najbardziej znany symbol stolicy, przedstawiający Małą Syrenkę z baśni pod tym samym tytułem Hansa Christiana Andersena wzbudził powszechne uznanie uczestników wycieczki. Wszyscy chcieli zrobić sobie zdjęcie z Syrenką w tle. Ależ ona niewielka dziwiły się panie.

Przyjemną  atrakcją był rejs łodzią - statkiem po kanałach Kopenhagi, co najbardziej podobało się państwu Irenie i Józefowi Stelmachom -  „widok miasta od strony wody był interesujący i zupełnie inny niż z brzegu kanału – powiedzieli.

Na nadbrzeżu podziwiać mogliśmy   jeden z najoryginalniejszych  budynków na świecie - Operę  Królewską, którego budowę zakończono w 2005 r. Kopenhaska opera została zaprojektowana przez duńskiego architekta Henninga Larsena, a liczni duńscy artyści wnieśli swój wkład w opracowanie jej wystroju. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 41 000 m. kw. Pod ziemią znajduje się pięć z czternastu kondygnacji. W budynku jest ponad 1000 pomieszczeń, w tym wiele sal prób dla śpiewaków operowych, tancerzy baletowych oraz duża sala prób dla Royal Danish Orchestra.

W sali mieszczącej scenę główną znajduje się widownia na około 1400 osób, natomiast w Takkelloftet, gdzie mieści się scena eksperymentalna, może zasiąść 275 osób.

Wieczorem wróciliśmy na nocleg do  hotelu w centrum  Malmo, dzięki czemu mogliśmy wieczorem poczuć klimat życia nocnego miasta.

Od rana zwiedzaliśmy Malmo autokarem. Symbolem starego miasta jest przede wszystkim Rådhuset czyli miejski ratusz, Jedynym starym obiektem sakralnym jest zbudowany z czerwonej cegły Sankt Petri kyrka, czyli kościół św. Piotra, najstarszy obiekt w mieście. Pozostałe zabytki, to przeważnie budynki z tak charakterystycznego dla niemieckiej zabudowy muru pruskiego. Duże wrażenie zrobił na nas symbol nowego miasta mieszkalny wieżowiec w kształcie spirali - Turning Torso.

Następnie zwiedzaliśmy stare miasto i Katedrę w Lund, która jest obecnie jedyną budowlą sakralną reprezentującą styl romański na terenie Szwecji, chociaż jej wygląd jest po części XIX-wieczną romańską stylizacją.

Po drodze do Ahus zatrzymaliśmy się w nadmorskiej wiosce Kaseberga i tam podziwialiśmy Ales stenar – tajemniczy prehistoryczny zabytek – głazy ustawione w kształt 70 metrowej łodzi. Głazy i fantastyczny widok ze skarpy na Morze Bałtyckie szczególnie  zachwycił pana Kazimierza Hryniewicza.

Przejeżdżając przez Ahus oglądaliśmy z okien autokaru miasteczko i  średniowieczną fabrykę wódki  Absolut. Po powrocie na prom, mimo zmęczenia, bawiliśmy się na dancingu i dyskotece, co bardzo podobało się uczestnikom wycieczki. Dzięki wspaniałej pilotce pani Kasi bardzo dużo dowiedzieliśmy się o zwiedzanych miejscach.

Kazimierz Porowski powiedział:   tak zdyscyplinowanej, nie humorzastej  grupy wycieczkowiczów dawno nie widział, a ma doświadczenie w tym temacie, współprowadziłem wycieczki wiele lat.

Wszyscy wróciliśmy zadowoleni  ubolewając, że wycieczka tak szybko się skończyła.

autor tekstu: Maria Muzińska, autor zdjęć: Bogusław Lipiński

 

 

 

Informacja dotycząca inauguracji nowego roku akademickiego

3 października 2015r ( sobota)

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich słuchaczy i ich sympatyków do wzięcia udziału w naszym wspólnym studenckim przemarszu w ramach corocznie organizowanej Senioriady – imprezy integrującej wszystkich aktywnych 50+.

Przemarsz rozpocznie się spod Urzędu Miejskiego

( ul. Łączności ) o godz. 9:30 w kierunku teatru,

gdzie o godz. 10 : 00 odbędzie się uroczysta akademia.

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 19 z 33

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Aleksego, Zbigniewa, Łukasza
Jutro złóż życzenia dla : Szymona, Konstancji, Maksyma

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY