header
Aktualności

 

 

Wojewódzka Konferencja Integrująca Uniwersytety III Wieku Warmii i Mazur

W 2008 roku Uniwersytety Trzeciego Wieku na Warmii i Mazurach utworzyły nieformalne Porozumienie, w ramach którego każdego roku wybrany uniwersytet organizuje wojewódzką konferencję UTW. Od listopada 2015 roku liderem Porozumienia na rzecz UTW Warmii i Mazur oraz organizatorem konferencji został Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. W bieżącym roku Wojewódzka Konferencja Integrująca Uniwersytety III Wieku Warmii i Mazur odbyła się w dniach 23-24 maja w Elblągu (w Centrum Spotkań Europejskich Światowid) oraz w Kadynach. Jej odbiorcami byli przedstawiciele UTW województwa warmińsko – mazurskiego (od 2 do 3 delegatów z każdego z uniwersytetów), a także przedstawiciele samorządów terytorialnych. W pierwszym dniu konferencji oprócz prezentacji i wykładu mgr Bogumiły Salmonowicz na temat roli komunikacji niewerbalnej we współczesnym świecie. Konferencję uatrakcyjnił występ Kabaretu Ale Babki z elbląskiego UTW. W drugim dniu odbył się panel dyskusyjny, podczas którego każdy UTW zaprezentował swoją działalność oraz prowadzone tzw. dobre praktyki. Reprezentanci UTW z Warmii i Mazur mieli również możliwość zwiedzenia wraz z przewodnikiem Cesarskich Kadyn.

Do najważniejszych założeń wojewódzkiej konferencji UTW należy wymiana poglądów i doświadczeń różnych ośrodków, rozwinięcie współpracy UTW ze środowiskiem lokalnym, na terenie którego działają poszczególne UTW, poprawę wizerunku osób starszych, wzrost wartości seniorów i współpracy międzypokoleniowej, zwiększenie samodzielności seniorów, podniesienie poziomu pracy Uniwersytetów, zwłaszcza w małych ośrodkach, a także w nowo powstałych UTW oraz wewnętrzna integracji.

Ponadto, celem konferencji było zwiększenie wiedzy na temat UTW, która wpłynie na wzrost liczby słuchaczy i większą gotowość do zaangażowania się Uniwersytetów w działania regionalne.

 

 

Wycieczka na Roztocze

W dniach 11.-15 maja 2016r. studenci i słuchacze  naszego uniwersytetu uczestniczyli w wyciecze na Roztocze, zorganizowanej przez uniwersytet i mnie. W latach 1977-1980 wspólnie z mężem Tadeuszem prowadziłam badania archeologiczne w obrębie Starego Miasta i twierdzy Zamość. Właśnie Zamość był pierwszym miastem, który zwiedzaliśmy.Oprowadzali nas Dyrektor Muzeum w Zamościu p.Andrzej Urbański i inni pracownicy tej placówki. Podczas całodniowego spaceru obeszliśmy częściowo odbudowane fortyfikacje bastionowe i bramy miejskie.Zwiedziliśmy muzeum, arsenał i prochownię.Odpoczęliśmy na Rynku Głównym i spacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta. Następnego dnia pojechaliśmy na płd-zach. część Roztocza.W Szczebrzeszynie zwiedziliśmy cerkiew z XVIIw., synagogę i relikty żydowskiego cmentarza. Przy pomniku słynnego chrząszcza robiliśmy zdjęcia.W deszczu oglądaliśmy Zwierzyniec.

Kolejny dzień spędziliśmy w płd-wsch. części Roztocza. W zadumie i milczeniu obeszliśmy miejsce pamięci w Bełżcu, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się obóz przejściowy. Następnie w Siedlisku zwiedziliśmy niewielkie muzeum skamieniałych drzew i eksponatów etnograficznych. Potem udaliśmy się do maleńkiej miejscowości Radruż, w której znajduje się najstarsza zachowana na ziemiach polskich drewniana cerkiew z końca XVIw. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Tomaszowie Lubelskim oglądając drewniany kościół i dom syberyjski. Trochę zmęczeni i przemoczeni wróciliśmy do Zamościa, aby po kolacji udać się na Noc Muzeów. Jeszcze raz wstąpiliśmy do Muzeum, obejrzeliśmy oświetlone fortyfikacje i i niewielkie muzeum rzeźb Mariana Koniecznego. W niedzielę po wczesnym śniadaniu rozpoczęliśmy powrót do Elbląga, będąc po południu na miejscu. Spokojną i bezpieczną podróż zapewnił nam p. Adam Pelpliński, świetny kierowca. Opieka p. Teresy Urban i Małgosi gwarantowała nam sympatyczny pobyt w tak uroczym miejscu jakim jest Roztocze.  Mam nadzieję, że w przyszłości wybierzemy się na następną wyprawę turystyczną.

Dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za mile spędzony czas. Autor tekstu "Wycieczka na Roztocze" - dr Grażyna Nawrolska

 

Wyjazd słuchaczy do Lidzbarka Warmińskiego w dniu 28 kwietnia 2016 r.

 

Lidzbark Warmiński od 1350 r. jest stolicą Warmii i Mazur. Poczuliśmy tu powiew historii. Cenne zabytki z kolejnych wieków, tworzą unikalny charakter miasta, są świadectwem dla potomnych.

Dzisiejsze czasy  wkraczają w klimat miasta, odbywają się tu krajowe wieczory humoru i satyry, znajduje się znany ośrodek sportów zimowych. Nową atrakcją miasta są Termy Warmińskie, które przyciągają turystów,  nie tylko krajowych.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do zamku, siedziby warmińskich biskupów, gdzie krąży duch Ignacego Krasickiego, ostatniego mieszkańca zamku.

Obecnie większość pomieszczeń przeznaczona jest do zwiedzania. Prezentowane są tu zbiory sztuki gotyckiej oraz elementy dawnego wyposażenia zamku. Znajdują się tu także  dokumenty związane ze słynnymi mieszkańcami zamku. Pełni wrażeń udaliśmy się do miasta, na dalsze zwiedzanie. Naszym przewodnikiem był kolega zaprzyjaźnionego Uniwersytetu 3-go Wieku z Lidzbarka.

Zachwycił nas kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zachowała się w nim część starszych zabytków sakralnych. Wspomnieć także należy o wysokości  wieży kościelnej, która  widoczna jest z daleka, ma 66 m. Zwiedziliśmy także Oranżerię, okazałą, piękną budowlę. Początkiem, był pawilon ogrodowy, którego największy rozkwit nastąpił za czasów Ignacego Krasickiego. Miasto ten cenny zabytek uchroniło od degradacji. Aktualnie mieści się tu Miejska Biblioteka, organizowane są koncerty i wystawy.

Czas gonił, musieliśmy się stawić w ustalonym terminie w Termach Warmińskich. Dalsze zwiedzanie musieliśmy zostawić na następną wycieczkę.

Udajemy się do Term Warmińskich. A tam – brak słów, żeby opisać, co się działo ! Na sam widok basenów, baseników, natrysków, krew w żyłach zaczęła nam szybciej krążyć. Kąpiele w „bąbelkach”, pływanie wzdłuż i wszerz i w poprzek baseników, a  zwłaszcza , na świeżym powietrzu, pod gołym niebem – to było TO!

 

Po dwugodzinnych igraszkach czuliśmy się wspaniale. Syci wrażeń, odmłodzeni i rozbawieni wróciliśmy do naszych pieleszy, planując powtórny wyjazd do Lidzbarka, licząc na integracyjne spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu 3-go Wieku Z Lidzbarka.

Krystyna Opalińska,

uczestniczka wycieczki

autorka zdjęć: Ewa Wnuk

 

Informacja dla uczestników wycieczki do Saksonii:

Na zebraniu w  dn.19 kwietnia ustalono że wszyscy uczestnicy do ostatniej raty dopłacą 20 zł w celu zarezerwowania i zakupienia biletów wstępu do Muzeum Zwingera na Wystawę Starych Mistrzów. Jeśli ktoś chciałby zwiedzać inną wystawę np. Wystawę Porcelany, Wystawę Techniki lub w ogóle zrezygnować ze zwiedzania Muzeum Zwingera proszę do końca kwietnia zgłosić taką informację do biura. W przypadku nie zgłoszenia się i nie dopłacenia 20zł nie zapewniamy zwiedzania jakiejkolwiek wystawy w muzeum Zwinger (tylko  o tym muzeum mówimy, do wszystkich innych miejsc wstępy są opłacone)chcąc zwiedzić muzeum każdy będzie musiał sam na własną rękę zakupić sobie bilet na miejscu w Dreźnie.

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 17 z 36

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Wacława, Izydora, Benedykta
Jutro złóż życzenia dla : Wincentego, Ireny, Julianny

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY