header
Aktualności


Pokazy kulinarne – zdrowe żywienie. Działania międzypokoleniowe c.d.

Po raz kolejny spotkali się słuchacze UTWiON z młodzieżą  Zespołu Szkół Gospodarczych .Tym razem było to spotkanie kulinarne, które odbyło się 8 marca 2013r. w gościnnych murach szkoły.

Rozpoczęły się wykładem na temat zdrowego żywienia osób starszych , który prowadziła specjalistka w tej dziedzinie mgr Alina Godlewska – kierownik szkolenia praktycznego w ZSG.

Przed  wykładem dwie grupy  - uczniowie i słuchacze przygotowali potrawy, które po wykładzie zademonstrowano na pokazie kulinarnym. Podczas degustacji mogliśmy spróbować takich potraw jak: ryba zapiekana w sosie greckim, rolada z kurczaka z drobiową masą mieloną, galaretka drobiowa, szyneczki berlińskie, różne sałatki i ciasta.

Obie grupy wymieniały przepisy, doświadczenia i prezentowały swoje upodobania i nawyki kulinarne. Po raz kolejny okazało się ,że młodzież i seniorzy bardzo dobrze czują się w swoim towarzystwie.

Zarówno wykład jak i zajęcia kulinarne dofinansowane były ze środków MPiPS FIO z projektu „Wspólne działania ,wspólne korzyści”.

 

 

 


JAK SKUTECZNIE SIĘ OBRONIĆ

Robert Moskwa popularny aktor – dr Rogowski z serialu „M jak miłość’’ poprowadził dnia 12 marca 2013r. wykład dla słuchaczy UTWiON na temat strefy bezpieczeństwa. Pasją Roberta Moskwy oprócz aktorstwa są wschodnie sztuki walki, zafascynowany jest kulturą, tradycją i medycyną wschodu.

W czasie wykładu aktor zapoznał zebranych z sposobami samoobrony, przepisami prawa określającymi moment przekroczenia obrony koniecznej, wykorzystania przedmiotów codziennego użytku oraz znajomości psychologii do skutecznej obrony przed napastnikiem. Bardzo przydatne jest w takich sytuacjach wykorzystanie telefonu komórkowego.

Mówił jak wcześniej rozpoznać faktyczne zagrożenie i jak reagować w konkretnych wypadkach. Większość ludzi utożsamia samoobronę z siłą, a wystarczy ignorować agresora lub reagować słownie, traktować atakującego zdecydowanie, ale bez fizycznej przemocy.

Cały wykład był wysłuchany z dużym zaciekawieniem , a zdolności aktorskie bardzo uatrakcyjniły spotkanie. Na koniec wykładu Robert Moskwa rozdawał autografy słuchaczkom.

 

ZAPRASZAMY

DO

FOTORELACJI Z WYKŁADU


 

NAJLEPSZE ŻYCZENIA W NOWYM 2013 ROKU

SKŁADA
DLA SWOICH SŁUCHACZY, STUDENTÓW ORAZ SPONSORÓW

BIURO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

 

„Zakończenie roku akademickiego 2011/2012 w UTWiON w Elblągu”


Dnia 11 czerwca 2012 roku w sali Rycerskiej Biblioteki Elbląskiej im. Norwida odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.

Ceremonię rozpoczęła pani starosta Uniwersytetu Małgorzata Wieczorek od przedstawienia porządku uroczystości.

Pani starosta oddała głos pani dyrektor UTWiON Iwonie Orężak.

Iwona Orężak powitała wszystkich przybyłych gości i przedstawiła osiągnięcia Uniwersytetu w roku akademickim 2011/2012, plany na UTWiON na rok następny, a także informację o terminie inauguracji nowego roku.

Kolejnym punktem programu było przemówienie pani prezydent Elbląga Grażyny Kluge na temat Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jego kreatywności i korzyści płynących z uczestnictwa w jego przedsięwzięciach.

Pani dyrektor wręczyła dyplomy dla grupy zasłużonych studentów- wolontariuszy współpracujących aktywnie z uniwersytetem.

Zaś starości Uniwersytetu w imieniu całego audytorium studentów złożyli uroczyste podziękowania dla pani dyrektor i obsługi biura.

Następnie zabrała głos pani Bożena Ruszkowska – prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która wygłosiła wykład „Bezpieczne lato” zawierający porady potrzebne seniorom, aby zdrowo i bezpiecznie spędzić letni urlop.

Potem odbył się występ uniwersyteckiego kabaretu „Ale Babki” z tekstami opracowywanymi przez panią Krystynę Trudnowską i akompaniamentem pana Marka Płoskiego. Kabaret wykonał między innymi Hymn UTWiON z melodią znanej powszechnie piosenki „Hej szable w dłoń”, „My jesteśmy Ale Babki”, „Gdzie ci mężczyźni”, „Uśmiech i zdrowie”, oraz piosenka „Kolorowe jarmarki” pod „Wspomnienia młodości”. Pełen humoru występ podobał się słuchaczom.

Dużą niespodzianką dla zebranych podczas uroczystości słuchaczy był  występ Chóru Redemptoris z kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu, który wykonał „Gaude Mater Polonia”, pieśni o tematyce maryjnej m.in. „Bogurodzicę”, „Chór niewolników” z opery „Nabucco” Verdiego, pieśń duetu z musicalu „Skrzypek na dachu”, pieśń starocerkiewna i pieśń włoska, kilka pieśni w stylu gospel, na zakończenie „Barka”. Cały repertuar słuchacze przyjęli z wielkim entuzjazmem.

Uwieńczeniem części artystycznej był występ sekcji Piosenki Biesiadnej UTWiON pod kierunkiem pana Marka Płoskiego, który zawierał wesołe piosenki wprowadzające w klimat wakacji.

Na koniec uroczystości wręczone zostały dyplomy zakończenia roku akademickiego 2011/2012.

Warto również nadmienić, że ceremonia cieszyła się dużym zainteresowaniem studentów UTWiON, który przybyli bardzo licznie.

Karolina Rokicka

 

 

 
PDF

 

Dla aktywnych fizycznie i nie tylko

 

Dodatkową, bardzo atrakcyjną propozycją dla słuchaczy będzie możliwość spotkań wakacyjnych z psychologiem, które odbywać się będą w plenerze i biurze UTWiON.

Spotkania stanowić będą niepowtarzalną okazję do wymiany poglądów, dyskusji, ale także przedstawienia problemów i uzyskania porady specjalisty psychologa – terapeuty.

Zachęcamy i zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach (bezpłatne).

Terminy spotkań:

LIPIEC

sobota 07.07 – godz.8:00 w Bażantarni, zbiórka przy muszli

czwartki 12.07 i 19. 07 – godz. 16:00-19:00 w biurze UTWiON

SIERPIEŃ

sobota 04.08 - godz.8:00 w Bażantarni, zbiórka przy muszli

czwartki 9.08, 23.08 -  godz. 16:00-19:00 w biurze UTWiON

WRZESIEŃ

sobota 01.09- godz.8:00 w Bażantarni, zbiórka przy muszli

czwartek 06.09, 13.09 - godz. 16:00-19:00 w biurze UTWiON

 

 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 następna > ostatnia >>

Strona 44 z 48

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Roberta, Rudolfa, Stefana
Jutro złóż życzenia dla : Bogusławy, Alicji, Apoloniusza

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY