header
Aktualności

Inauguracja roku 2013/2014 i SENIORIADA 2013r.

Skończyły się wakacje, czas relaksu, wypoczynku. Słuchacze Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych wraz z seniorami z całego miasta Elbląga, 2 października 2013r. spotkali się w Teatrze im. A.Sewruka na uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego 2013/2014. Uroczystość ta została połączona jak co roku z uroczystościami związanymi  z  Międzynarodowym Dniem Osób Starszych .

W pierwszej części uroczystości nastąpiło wspólne odśpiewanie” Gaudeamus igitur” .Pani Dyrektor Iwona Orężak oficjalnie przywitała zaproszonych gości ,przedstawicieli władz miasta i zaprzyjaźnionych organizacji współpracujących z UTWiON.

Jak przystało na wyższą uczelnię zgromadzeni wysłuchali wykładu inauguracyjnego „Lata dwudzieste , lata trzydzieste i sto lat wcześniej .  Dwaj panowie M.”  wygłoszonego przez  panią  mgr Marlenę Derlukiewicz. Artystyczna część uroczystości rozpoczęła się występem kabaretu UTWiON „Ale babki”, który w swoim programie oprócz nowych piosenek przedstawił skecz Stefani Grodzieńskiej ”Ząb”. Potem rozpoczął się recital Barbary Książkiewicz .Utwory śpiewane przez panią Barbarę przypominały nam lata młodości i słuchane były z olbrzymim zainteresowaniem .Nagrodzone zostały gromkimi oklaskami, nie jednej osobie zakręciła się łezka w oku.

Po przerwie, II część programu nosiła tytuł „Powróćmy jak za dawnych lat”. Na ekranie ukazał się film o Elblągu i Warszawie z lat 30-tych , a w kawiarni w starym stylu na scenie przy stolikach usiadły panie  ubrane w stroje z minionej epoki. Ta część programu należała do organizacji seniorskich naszego miasta .Był to koncert życzeń. Życzenia były kierowane do najstarszych seniorów Elbląga , słuchaczy UTWiON , władz miasta , Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, samotnych pań i panów. Piosenki były wykonywane przez zespoły „Traugutki”, „Zakrzewiacy” grupę,  biesiadną z z UTWiON-u , kabaret „ Ale Babki”. Gośćmi naszymi byli: zespół „Sentyment”, kapela „Wesoła ferajna”. Dla wszystkich marzących o miłości, , piosenkę „O czym marzy dziewczyna” zaśpiewała Barbara Klikiewicz z Tolkmicka, a fokstrota zatańczyli Małgosia i Krzysiu. Piosenkę „Człowieczy los „wykonała Barbara Suchodolska , wykonanie to zostało nagrodzone gromkimi oklaskami.

Nie obyło się bez udziału młodego pokolenia .Piosenkę pt. „Ada, to nie wypada” zaśpiewała Karolinka –przedstawicielka najmłodszego pokolenia .W Senioriadzie 2013 wzięła udział również młodzież z Centrum Kształcenia Praktycznego, która zaprezentowała stroje i fryzury z lat 20-30-tych i 60- 70-tych.W krótkim pokazie mody wzięły udział również seniorki z UTWiON.

Ostatnie życzenia dedykowane były od miłośników elbląskiego teatru dla Pana Dyrektora Mirosława Siedlera, który gościł wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości .Na zakończenie szóstej z kolei Senioriady  „Anatewkę” z musicalu „Skrzypek na dachu” zaśpiewał Wiesław Baranowski.

Dziękujemy wszystkim , którzy swoimi występami uświetnili spotkanie seniorów. Szczególne podziękowania kieruję pod adresem pani Krystyny Bary, która była głównym reżyserem drugiej części uroczystości.

Do zobaczenia na Senioriadzie 2014r

 

Słuchaczka  UTWION Małgosia Wieczorek

 

 

 

ZAPRASZAMY do GALERII ZDJĘĆ

 

Wycieczka słuchaczy UTWiON - Bruksela – Paryż – Berlin

1 września raniutko grupa słuchaczy Uniwersytetu wyruszyła na wycieczkę do Paryża. Po drodze zajechaliśmy do Brukseli żeby zobaczyć najpiękniejsze miejsce spotkań turystów

i brukselczyków – Grand Place z Domem Króla w którym znajduje się Muzeum Miejskie, odwiedzaliśmy sklepiki z belgijskimi czekoladkami, koronkami, poczyniliśmy zakupy. Zobaczyliśmy słynną rzeźbę siusiającego chłopca Manneken PIS. Następnie pojechaliśmy

na nocleg do Dortmundu i rano wyjechaliśmy do Paryża. Zwiedziliśmy ważne zabytki Paryża : Luwr, Muzeum  Orsay, katedrę Notre Dame, Pola Elizejskie, Łuk Tryumfalny, Panteon, Wieżę Eiffla, wzgórze Montrmantre, cmentarz Pere Lachaise z grobem Fryderyka Chopina, Pałac inwalidów, Wersal. Widzieliśmy nowoczesną dzielnicę La Defense, Muzeum Figur Woskowych,

Swoją przygodę z Paryżem rozpoczęliśmy od Île de la Cité i Île St. Loius, dwóch naturalnych wysp usytuowanych na Sekwanie w samym centrum miasta. Szczególne znaczenie ma Île de la Cité, gdzie powstała pierwsza osada Paryzjów i gdzie z czasem wzniesiono wspaniałą gotycką katedrę Notre-Dame oraz pierwszy pałac królewski, przekształcony później na słynne więzienie Conciergerie.

Kolejnym przystankiem był Luwr – druga siedziba monarchów francuskich, a dziś jedno z największych muzeów na świecie. Z Luwru niedaleko jest na Pola Elizejskie – jedną z jedną z najpiękniejszych ulic świata, słynącą z ekskluzywnych sklepów i restauracji.  Aleja ma niecałe dwa kilometry długości, a od zachodu zamyka ją monumentalny Łuk Triumfalny, poświęcony wszystkim Francuzom, którzy polegli w czasie Rewolucji Francuskiej i wojen napoleońskich. Jedną z większych atrakcji w Paryżu jest wspięcie się na Łuk – w dzień doskonale widać stąd nowoczesną dzielnicę handlowo – biurową La Defense, nocą natomiast wspaniałe wrażenie robią mieniące się tysiącem barw Pola Elizejskie. Kilku uczestników wycieczki podjęło to wyzwanie i nie żałowali. Naprzeciwko, bodaj najpiękniejszego w Paryżu Mostu Aleksandra III, usytuowany jest ogromny kompleks Les Invalides – dawniej przytułek i szpital dla francuskich weteranów wojennych – dziś miejsce spoczynku Napoleona Bonaparte i siedziba Muzeum Armii – jednej z największych tego typu placówek na świecie. Mogliśmy podziwiać grób Napoleona, Focha, piękny ołtarz. Od Pałacu Inwalidów niedaleko jest już do innych atrakcji Paryża – Wieży Eiffla, majestatycznie górującej nad Polem Marsowym. Wśród wycieczkowiczów odważni wjechali na najwyższe piętro- III, ale ci , którzy poprzestali na II piętrze też mieli wspaniałe widoki i duże przeżycie rekompensujące kolejkę w której musieliśmy odstać żeby tam się dostać.

Wrażeń czysto artystycznych szukaliśmy w Muzeum Orsaya, gdzie znajduje się wiele dzieł pracujących niegdyś na Montmartrze artystów.Były to wspaniałe obrazy min. Cezanne, Degas, Gaugain, Manet, Pissarro, Renoir, van Gogha. Wieczorem przejeżdżaliśmy przez plac Pigalle i Boulevard de Clichy – słynną, paryską „dzielnicę czerwonych latarni” i siedzibę znakomitego niegdyś kabaretu Moulin Rouge. Nieco na wschód od Montmartre’u usytuowany jest cmentarz Pčre Lachaise – miejsce pochówku wielu wybitnych Francuzów i przedstawicieli innych narodowości, takich jak Jim Morrison, Édith Piaf, Eugene Delacroix, Jean – Francois Champoliion czy Fryderyk Chopin.

Wracając do Elbląga mogliśmy zobaczyć najważniejsze miejsca w Berlinie: fragmenty muru berlińskiego, Alexanderplatz, Unten den Linden, Reichstag, Bramę Brabdenburską i Mauzoleum poświęcone ofiarom Holokaustu. Wszystko co dobre szybko się kończy. Wielu z nas ma marzenie wrócić jeszcze raz do Paryża, tyle zostało do zobaczenia i do Berlina - na dłużej.

 

 

Wakacje seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku dobiegają końca

Festyn żeglarski nad Zalewem Wiślanym

Wakacje to także czas wolny dla seniorów. Wolny , nie oznacza pusty! Seniorzy co tydzień spotykają się w Bażantarni na marszach nordic walking. Mają okazję na dotlenienie organizmu, spalenie kalorii, obserwowanie  przyrody. Daje im to wiele radości i wspaniałe samopoczucie. Ale to nie wszystko co zdarzyło się  w czasie wakacji. Ważnym wydarzeniem okazał się wyjazd na Festyn żeglarski do Suchacza organizowany w ostatnich dniach sierpnia. Miejscem spotkania była  marina Clubu Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym prowadzona przez Roberta Wojtasiuka. Razem z seniorami wyjechała młodzież, a było to przedsięwzięcie wynikające z realizowanego projektu pt. „Wspólne działania-wspólne korzyści”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Uczestnicy wycieczki, a było nas ponad 90 osób, mieli za zadanie wystąpić w strojach kojarzących się z morzem, żeglugą, piratami. I wielu z nich wywiązało się z zadania chociaż w drobnym elemencie. Uczestnicy festynu oprócz zabawy musieli wykazać się wiedzą o Zalewie Wiślanym. Wiadomości do konkursu uczestnicy zdobyli na wykładach na Uniwersytecie oraz na krótkim wykładzie, który na festynie poprowadziła Krystyna Opalińska. W konkursie uczestniczyły drużyny młodzieży i seniorów.

Pytania dotyczyły walorów przyrodniczych, geograficznych, turystycznych Zalewu Wiślanego. Trudniejszym zadaniem okazał się konkurs o jachtach, który , po krótkim wykładzie i pływaniu na jachtach, przeprowadził  Karol Orężak.

Do konkursowej zabawy wciągnięci zostali także kapitanowie jachtów. Alfabetem semaforowym Krystyna Opalińska przekazała hasło „Seniorka”,które prawdopodobnie kapitanowie odczytali……

Hitem wyprawy było pływanie jachtami  po Zalewie Wiślanym. Było to coś wspaniałego i niecodziennego dla większości seniorów i młodzieży. Na usta cisnęły się słowa piosenki „Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal, gdy szumi, szumi woda i płynie sobie w dal…….”.

Wokół jaśniały zarysy domów i drzew przybrzeżnych  Zalewu, fale łagodnie pieściły boki naszych „okrętów” odbijając promienie słoneczne.

Czuliśmy się po prostu cudownie! A przy tym wszystkim pogłębialiśmy jeszcze naszą wiedzę o jachtach, ich budowie, zasadach pływania, którą przekazywali nam pasjonaci żeglarstwa - kapitanowie jachtów.

A co na lądzie?

Na lądzie rozbrzmiewały szanty bez których nie mógłby  się odbyć festyn żeglarski. Najbardziej rozśpiewani obdarowani zostali drobnymi upominkami ufundowanymi przez Akademię Sportów Wodnych  Marcina Trudnowskiego. Czas szybko upływał, część seniorów spacerowała brzegiem Zalewu obserwując przyrodę i wodę Zalewu. Oprócz ducha karmiliśmy też ciało. Była pyszna grochówka przygotowana przez firmę Romana Badysiaka, kiełbaski pieczone w ognisku, przepyszne ciasto z cukierni „Wołka”.

Na koniec ogłoszono nazwiska zwycięzców konkursów, którzy otrzymali nagrody rzeczowe. Nagrody otrzymali także zwycięzcy konkursu na najładniejszy strój.

Syci wrażeń, pełni radości, ale i żalu, że kończy się tak piękne lato wróciliśmy do domowych pieleszy. Teraz czekamy niecierpliwie na rozpoczęcie nowego roku akademickiego Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu, na nowe spotkanie, nowe wydarzenia.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Krystyna Opalińska

członek Samorządu UTWiON w Elblągu

 

Jarosławiec –sanatorium

Super odpoczynek, wspomagające zabiegi, wspaniałe jedzonko – tak wspominamy pobyt z koleżankami i kolegami w zaprzyjaźnionym ośrodku „Arka” w Jarosławcu.

 

Zobacz więcej zdjęć

 

ZAKOŃCZENIE ROKU 2012/2013

11 czerwca zakończyliśmy rok akademicki. Tym razem w nietypowej scenerii, w Bażantarni. Pani dyrektor Iwona Orężak podziękowała za aktywną współpracę wszystkim słuchaczom i  wręczyła najaktywniejszym osobom upominki z podziękowaniem. Potem piekliśmy kiełbaski na ognisku, słuchaliśmy piosenek w wykonaniu naszych słuchaczek z akompaniamentem w wykonaniu Zbyszka Pisarkiewicza, który również sam wykonał kilka piosenek przy których słuchaczki mogły potańczyć. Uśmiechnięci, zadowoleni, wesoło spędziliśmy czas w lesie, na świeżym powietrzu.


PRZEJDŹ DO GALERII I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ


 
<< pierwsza < poprzednia 41 42 43 44 45 46 47 48 następna > ostatnia >>

Strona 42 z 48

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Roberta, Rudolfa, Stefana
Jutro złóż życzenia dla : Bogusławy, Alicji, Apoloniusza

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY