header
Aktualności

Zabawa karnawałowa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych

W okresie karnawału, 6 lutego 2015 r., słuchacze UTWiON , jak co roku, spotkali się na balu karnawałowym w gościnnych murach Hotelu Arbiter. Uczestników balu przywitała Teresa Urban i przedstawiciele Samorządu Małgosia wieczorek i Władysław Gawlicki. Oprawę muzyczną przygotował Józef Masiak.

Wieczór rozpoczęliśmy lampką szampana i spożyciem smacznej kolacji. Przy dźwiękach muzyki wszyscy ruszyli w tany. Akcenty karnawałowe, piękne toalety, maski, pióra dodawały tancerzom uroku i blasku.

Zabawę uświetniła swoim występem grupa taneczna UTWiON, o nazwie FANTASTIK, wykonując walca wiedeńskiego oraz zapraszając ,po występie, wszystkich gości do kontynuacji walca. Wszyscy uczestnicy walca zostali obdarowani czekoladkami gdyż był to walc czekoladowy.

Były także konkursy: taneczne oraz z balonami i gitarą. Nagrodzeni zostali wszyscy odważni uczestnicy konkursów. Zabawa nabierała tempa, radości humoru, były korowody, kółeczka, pociągi, wspólne śpiewanie.

Wszyscy świetnie się bawili, ale co miłe szybko się kończy. Zmęczeni, ale pełni pozytywnego nastroju, wróciliśmy do domów żeby za rok znowu się spotkać i razem spędzić miło czas.

Słuchaczka UTWiON Małgosia Wieczorek.

 

PODARUJ

1%

NA RZECZ UNIWERSYTETU TRZECIEGO

WIEKU I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

UTWION  jest Organizacją Pożytku Publicznego, prowadzącą działalność statutową na rzecz ludzi starszych i niepełnosprawnych w zakresie edukacji, kultury, sztuki,krajoznawstwa oraz organizacji aktywnego wypoczynku.

Wpłacając na naszą organizację  SWÓJ 1% - z pewnością przyczynisz się do tego, by uniwersytet mogł poszerzyć ofertę, podejmować zadania mające bezpośredni wpływ  na podniesienie jakości życia osób starszych –słuchaczy UTWiON.

Szczegółowe informacje przekazania 1% podatku

Zapisz lub zapamiętaj KRS  0000266642


Proszę pamiętać o podaniu w informacji Pit cel szczegółowy 1%:

Uniwersytet Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.


Dziękuję w imieniu Zarządu UTWiON

Iwona Orężak

 

 

Wystawa obrazów

Zapraszamy  do obejrzenia prac malarskich naszych słuchaczy , które będą wystawione do 26 lutego w  budynku ZUS – u na ul. Teatralnej. Obrazy zostały wykonane na sekcjach malarskich pod kierunkiem Katarzyny Smei – Skulimowskiej i Zbigniewa Śmiechowskiego.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy.

 

Ogrody świata

Podczas wykładów 13 stycznia 2015r. mieliśmy okazję zapoznać się z historią i wyglądem najpiękniejszych ogrodów.

Pokaz rozpoczął się od słynnych, starożytnych, wiszących ogrodów Semiramidy, zaliczanych do siedmiu cudów świata. Poznaliśmy przydomowe ogrody Persji, Egiptu z charakterystycznymi sadzawkami i basenami. Dla szerokiej rzeszy społeczeństwa tworzono ogrody w Grecji , a później w Cesarstwie Rzymskim. Często otaczały one świątynie. Charakteryzowały się różnorodnością drzew i statuami.

W średniowiecznej Persji tzw. Ogród islamski stwarzał warunki do indywidualnego wypoczynku i nawiązywał do wyobrażenia raju z rzekami mlekiem i miodem płynącymi. Do dzisiejszego dnia możemy podziwiać islamskie , przepiękne ogrody Alhambry w Hiszpanii. Zobaczyliśmy także piękne zdjęcia z ogrodów włoskiego i francuskiego renesansu. Wielkie wrażenie robi barokowy park pełen fontann w carskim Peterhoffie oraz utworzone z wielkim rozmachem inne ogrody barokowe w Wersalu, Schonbrunn, Watykanie.

W odróżnieniu od symetrycznych i geometrycznych ogrodów barokowych, w XVIII wieku zaczęto tworzyć w Anglii ogrody krajobrazowe, będące odzwierciedleniem nieokiełzanej, wyzwolonej przyrody. W tym stylu jest Central Park w Nowym Jorku. Podobnie naturalne i przepiękne były i są ogrody romantyczne, obsadzone mieszankami krzewów, bylin i roślin cebulowych. Są to ogrody niezwykle kolorowe. Wielobarwnością, różnorodnością i piękną kompozycją zachwycają Ogrody Buthartów w Kanadzie. Tysiące ludzi odwiedzają je od 1920 roku. Bardzo naturalne i kwieciste ogródki powstawały na polskiej wsi przed domostwami. Były one wizytówką gospodarzy.

Zapoznaliśmy się także z kilkoma ogrodami z dalekiej Japonii, które charakteryzują się harmonią, prostotą i elegancją. Istotnymi ich elementami są woda i kamień wśród zieleni. Kolor stanowi tylko akcent. Równie zachwycające są kolorowe ogrody Dalekiego Wschodu, Afryki i Ameryki Południowej.

Wśród współczesnych ogrodów wyróżniamy kilka stylów: geometryczny, naturalistyczny, wiejski, kwiatowy, nowoczesny. Najbardziej godne uwagi i zobaczenia są: Arboretum – park w Bolestraszycach, Park w Kozłówce przy Muzeum Zamojskich, Frank Raj, kwitnące azalie w Pisarzowicach, ogród Hitachi w Tokio, Sheringum –Anglia, Park w Gdańsku Oliwie.

Od stuleci ogrody tworzyli pasjonaci i ich mecenasi .Pozwalają one obcować z naturą i cieszyć oko pięknymi roślinami. Materiały do wykładu o „Ogrodach świata” zebrał i opracował mgr Antoni Furtak

 

Notatkę sporządziła Joanna Szmidt

 

Spotkanie wigilijne 2014

W dniu 16 grudnia słuchacze UTWiON spotkali się na uroczystej Wigilii w kawiarni „Muza”. Spotkanie rozpoczął występ dzieci z Zespołu Szkół Nr1, które śpiewały kolędy. Zaproszony na uroczystość ksiądz Andrzej Kłódka z parafii Św.Trójcy przeczytał ustęp pisma świętego. Uczestnicy wigilijnej kolacji składali sobie życzenia , dzieląc się opłatkiem. Spotkanie przebiegło w serdecznej śpiewano kolędy, wspominano dawne zwyczaje.

Teresa Urban

 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 następna > ostatnia >>

Strona 31 z 41

Imieniny ma dziś

Dziś złóż życzenia dla : Cyryla, Metodego, Estery
Jutro złóż życzenia dla : Eugeniusza, Elżbiety, Adriana

TWÓRCZOŚĆ SŁUCHACZY